Borsa Yorumları

Analistler, Bilanço Açıklayacak Bu Hisselerde Yükseliş Bekliyor

Temmuz 21, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analistler, Bilanço Açıklayacak Bu Hisselerde Yükseliş Bekliyor

Analistler bazı şirketlerin bilanço açıklaması öncesi heyecandan kıpır kıpır. 

Aralarında Microsoft (MSFT), Coca-Cola (KO) ve Boeing’in (BA) de bulunduğu yaklaşık 150 S&P 500 şirketinin önümüzdeki hafta bilanço açıklaması bekleniyor.

Yani önümüzdeki hafta yatırımcılar, özellikle endeks bir yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyelerine yakın işlem görürken, kurumsal Amerika’nın ne kadar iyi durumda olduğuna dair ipuçları arayacaklar.

Şimdiye kadar bilanço sezonu karışık bir performans sergiliyor. The Earnings Scout’tan Nick Raich’e göre, S&P 500’de bilanço açıklayan 70’ten fazla şirketin 78%’i beklentileri aştı. Bu güzel bir haber ancak söz konusu oran, şimdilik üç yıllık ortalama olan 80%’in altında.

Bununla birlikte, bilançolarındaki momentumu artırabilecek bazı şirketler var. Bu kapsamda, gelecek hafta bilanço açıklayacak ve hisse başına ortalama kâr tahmini son altı ayda en az 10% artan bazı şirketleri senin için taradık. 

İşte bu hisseler:

  • Royal Caribbean Group (RCL)
  • PulteGroup (PHM)
  • Alaska Air Group (ALK)
  • PACCAR (PCAR)
  • General Motors (GM)
  • Meta Platforms (META)

💻 Teknoloji devi Meta Platforms, çarşamba günü bilanço açıklamaya hazırlanıyor ve şirketin bilançosuna yönelik tahminler, son üç ayda 21%’den fazla arttı. 

Facebook’un ana şirketinin maliyetleri azaltması ve yatırımcıların yapay zekâ vagonuna atlamak istemesi nedeniyle Meta hisseleri bu yıl, 150% ralli yaptı. 

Bilanço öncesinde META’ya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu veren JPMorgan analisti Doug Anmuth, “Online reklam pazarı son birkaç çeyrektir devam eden makro dalgalanmalar, platformdaki gizlilik değişiklikleri ve artan rekabet nedeniyle dalgalı bir seyir izliyor. Bununla birlikte, pazarın ikinci çeyrekte istikrara kavuştuğuna ve reklamveren duyarlılığının, hâlâ zorlu bir makro zeminde de olsa iyileştiğine inanıyoruz.” diyor. 

🚙 Perşembe günü ikinci çeyrek rakamlarını açıklamaya hazırlanan General Motors için hisse başına ortalama kâr tahminleri son üç ayda 22%, son altı ayda da 18% artış gösterdi.

GM hisseleri bu yıl piyasanın biraz gerisinde kaldı ancak son üç ayda 16% değer kazandı. Şirket, geçtiğimiz ay Tesla (TSLA) ile elektrikli araç üreticisinin şarj ağına erişim sağlamasına izin veren bir anlaşmaya vardı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC