Analistlerin Yatırım Tavsiyeleri ve Hisse Senedi Önerileri

Analist Tavsiyeleri – 6 Mart Haftası

March 9, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Analist Tavsiyeleri – 6 Mart Haftası

Apple (AAPL)

🎯  Wedbush Securities analisti Dan Ives, Apple (AAPL)’ın 12 aylık ortalama fiyat hedefini 180 dolardan 190 dolara yükseltti.

🔍 Ne demiş?

Wedbush Securities analisti Dan Ives bir yatırımcı bilgilendirme yazısında: “Ocak-şubat ayları ve mart başlarındaki ilk göstergeler, Apple (AAPL) için küresel olarak iPhone talebinde istikrar olduğunu gösteriyor. Bu durum, Çin’deki sıfır Covid uygulamaları nedeniyle arzın kısıtlı olduğu aralık çeyreğinde gördüklerimizle tam bir tezat oluşturuyor.” ifadelerine yer verdi.

İleriye dönük değerlendirmeler yapan Ives, Apple (AAPL)’ın önümüzdeki birkaç ay içinde “kayda değer” nitelikte bir dizi yeni duyuru yapmasının olası olduğunu da sözlerine ekledi. Geniş kitlelerin beklediği karma gerçeklik kulaklığının satışa sunulması, bir donanım abonelik planının açıklanması, hizmet paket seçeneklerinin çeşitlendirilmesi ve yeni Mac bilgisayarların piyasaya sürülmesi bunlardan bazıları.

Aynı düşüncede olan Cleveland Research analisti Ben Bollin ise iPhone talebinin bu çeyrekte “beklenenden daha güçlü” göründüğünü kaydetti.

Analist Tavsiyeleri - 6 Mart Haftası

Tesla (TSLA)

🎯 Berenberg, Tesla’nın notunu “AL”dan “TUT” seviyesine çekti ve hisse için 12 aylık ortalama 210 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi.

🔍 Ne demiş?

Analist Adrian Yanoshik, “Fiyat değişiklikleri, maliyet liderliği stratejisini yansıtıyor: Tesla’nın yeni fabrikaları, sermaye ve iş gücü verimliliğinde çok yıllı bir fırsat sunuyor” dedi.

Yanoshik ve ekibi hala Tesla’nın krediler hariç 25% brüt marjla pazar payı alabileceğini düşünüyor, ancak yakın vadede fiyat indirimlerinin kısa vadeli marjlara bir maliyeti olduğu görülüyor.

Analist Tavsiyeleri - 6 Mart Haftası

Meta Platforms (META)

Bank of America, Meta (META)’nın “AL” notunu yineledi. Bankanın hisse üzerindeki 12 aylık ortalama fiyat hedefi 220 dolar seviyesinde.

🔍 Ne demiş?

Meta’nın “gelir artışına” çok hazırlıklı olduğunu kaydeden Bank of America’nın açıklamaları şu şekilde: “Basında yer alan çeşitli haberler, Meta (META)’nın işten çıkarma furyasını sürdürmeye hazırlandığı ve önümüzdeki hafta binlerce çalışanını işten çıkarabileceği yönünde.”

Analist Tavsiyeleri - 6 Mart Haftası

Nordstrom (JWN)

🎯Argus, Nordstrom (JWN)’un “TUT” olan notunu “AL” seviyesine yükseltti. 

🔍 Ne demiş?

Perakende şirketinin tedarik zincirlerinde yaşanan sorunların çözüldüğünü kaydeden Argus şu ifadeleri kullandı: 

“Nordstrom (JWN), kâr getirmeyen iş kollarından kurtuldu; indirimler ve promosyonlar yaparak istenmeyen stokları eritti. Bunun yanı sıra tedarik zincirini güçlendirerek satış giderleri ile genel ve idari giderleri düşürdü. Şirket, hisse geri alımlarına ve borç ödemeye devam ediyor.”

Analist Tavsiyeleri - 6 Mart Haftası

Alphabet (GOOGL)

🎯 Needham, Alphabet (GOOGL)’in “AL” notunu yineledi. Kurumun hisse için belirlediği 12 aylık ortalama fiyat hedefi 115 dolar seviyesinde. 

🔍 Ne demiş?

Yatırımcıların Alphabet ile ilgili yasal riskler konusunda endişelenmemesi gerektiğini kaydeden Needham, “Geçen hafta Washington DC’de yaptığımız toplantılardan çıkan en önemli yatırım sonucu olarak, 2023 boyunca açılabilecek yasama, düzenleme veya hukuk cephelerinde GOOGL’a kötü bir şey olmayacağını anladık. Görüşmelerimize dayanarak, manşet risklerinin maddi risklerden daha büyük olduğunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Analist Tavsiyeleri - 6 Mart Haftası

Estee Lauder (EL)

🎯 SocGen, Estee Lauder (EL)’in “TUT” olan notunu “AL” seviyesine yükseltti. 

🔍 Ne demiş?

Hissenin notunu Çin’in yeniden açılmasından faydalandığı gerekçesiyle yükselten SocGen, 

Ayrıca, sürekli satış artışı eğilimine geri dönmesi ve bu sayede Covid’den daha az etkilenen emsalleri ile arasındaki farkı kapatması nedeniyle EL’in daha güçlü yatırımlar yapabileceğini düşünüyoruz.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Analist Tavsiyeleri - 6 Mart Haftası

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Analist Tavsiyeleri - 6 Mart Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı