Bültenler

Analist Tavsiyeleri / 5 Eylül Haftası

September 6, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Analist Tavsiyeleri / 5 Eylül Haftası
Analist Tavsiyeleri / 5 Eylül Haftası

Apple (AAPL) 

🎯 Morgan Stanley, Apple’ın 7 Eylül’deki lansmanda yeni ürünlerini tanıttığında iPhone fiyatlarının yakından izleneceğini söyleyerek Apple için “YÜKSEK AĞIRLIK” notunu güncelledi. Şirketin, Apple üstünde 180 dolarlık bir hedef fiyatı bulunuyor.

Midas uygulamasında yer verdiğimiz analist tahminlerine göre analistlerin Apple hissesi için 12 aylık ortalama fiyat hedefi 183,12 dolarken hisseyi değerlendiren analistlerin 81%’i şirket için “AL” notu paylaşmış. 

🔍 Ne demiş?

  • Apple’ın gelecek haftaki özel etkinlikte; yeni iPhone modelleri, Apple saatleri ve potansiyel olarak yeni bir AirPods Pro’yu piyasaya sürmesini bekliyoruz. Analizimiz, erken etkinlik zamanlamasının dördüncü çeyrek mevsimselliği üzerinde önemli bir etkisi olmaması gerektiğini gösteriyor. Ayrıca iPhone fiyatlandırmasının izlenmesi gereken en önemli ayrıntı olacağına inanıyoruz.
Analist Tavsiyeleri / 5 Eylül Haftası

Tesla (TSLA) 

🎯 Piper Sandler analisti Alexander Potter, otomobil üreticisi için fiyat hedefini 344 dolardan 360 dolara yükseltti ve hisse için “YÜKSEK AĞIRLIK” notunu yineledi. Ancak önümüzdeki haftalarda hisseler düşerse yatırımcıların hazırlıksız yakalanmaması gerektiğini de söyledi.

Midas uygulamasında yer verdiğimiz analist tahminlerine göre analistlerin Tesla hissesi için 12 aylık ortalama fiyat hedefi 315,15 dolarken hisseyi değerlendiren analistlerin 63%’ü şirket için “AL” notu paylaşmış. 

🔍 Ne demiş?

  • Potter, “Tesla; daha yüksek üretim, daha kısa bekleme süreleri ve daha düşük fiyatlar için çabalıyor” diye yazdı. Analist, “Yatırımcılar bu sonuca dayanmalı, bundan korkmamalı. Çünkü bazı bölgelerdeki son gelişmelerden sonra bile çoğu tüketici araçlarını almak için hâlâ çok uzun süre (3-5 ay) beklemek zorunda.” diye belirtti.
  • Bununla birlikte Potter, Tesla’nın Şanghay tesisinde yapılan son geliştirmelerin elektrikli araç üreticisi için daha fazla üretim kapasitesi sağlaması gerektiğine inanıyor ve Piper Sandler fabrikanın yılda yaklaşık bir milyon elektrikli araç üretmesini bekliyor.
  • Ayrıca Piper Sandler’ın revize edilmiş fiyat hedefi, Tesla’nın tam sürücüsüz yazılım paketi için yakın zamanda duyurduğu 25%′lik fiyat artışını da hesaba katıyor.
  • Analistin belirttiğine göre: “Önümüzdeki haftalarda Tesla hisselerini düşürmek için birkaç sorun bir araya gelebilir. Bu sorunlar arasında; Çin ekonomisinin zayıflaması, jeopolitik konular ve artan faiz oranları olabilir.”
Analist Tavsiyeleri / 5 Eylül Haftası

Exxon Mobil (XOM)

🎯 Bank of America, perşembe günü Aera’daki hissesinin satışını açıkladıktan sonra Exxon için “daha yüksek nakit getiri” gördüğünü söyledi ve şirketin notunu “AL” olarak yineledi.

Midas uygulamasında yer verdiğimiz analist tahminlerine göre analistlerin Exxon Mobil hissesi için 12 aylık ortalama fiyat hedefi 112,05 dolarken hisseyi değerlendiren analistlerin 82%’si şirket için “AL” notu paylaşmış. 

🔍 Ne Olmuş?

  • XOM, 2021’de duyurduğu 3 milyar doların ardından, 2022’de ana hizmetinde olmayan varlık satışlarının hızını artırdı. 1 Eylül’deki kapanıştan sonra, Exxon Mobil ve ortak girişim ortağı Shell, Kaliforniya’daki 24 yıllık Aera ortaklığının Alman merkezli bir enerji satın alma holdingi olan IKAV’a satıldığını doğruladı.
Analist Tavsiyeleri / 5 Eylül Haftası

Chevron (CVX)

🎯 Wells Fargo, Chevron’un en iyi petrol ve gaz şirketleri arasında olduğunu söyledi ve şirketin “YÜKSEK AĞIRLIK” notunu yineledi.

Midas uygulamasında yer verdiğimiz analist tahminlerine göre analistlerin Chevron hissesi için 12 aylık ortalama fiyat hedefi 179,38 dolarken hisseyi değerlendiren analistlerin 69%’u şirket için “AL” notu paylaşmış. 

🔍 Ne demiş?

  • Analist şirket hakkındaki pozitif değerlendirmesinde,Bu görüşü, 2014′ten bu yana artan emtia fiyatlarındaki oynaklığı müzakere etme, zorlu Covid-19 dönemi, bilanço gücünü koruma ve ustalıkla satın almalar yapma, temettüler ve hisse geri alımları yoluyla hissedarlara nakit getiri sağlama konusundaki şirketin geçmiş performansına dayandırıyoruz. ” ifadelerini kullandı.

Analist Tavsiyeleri / 5 Eylül Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı