Borsa Haberleri

Analist Tavsiyeleri

September 27, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Analist Tavsiyeleri

Nvidia (NVDA)

🎯 JPMorgan, Nvidia’nın yeni oyun ürünlerinin hissenin 2023′te güçlü talep görmesinde etkili olacağı düşüncesiyle şirketin notunu “YÜKSEK AĞIRLIK” olarak yineledi. Analistin hisse üzerindeki hedef fiyatı ise 220 dolar seviyesinde. Bu mevcut kapanış fiyatı üzerinden yaklaşık 80%’lik bir getiri potansiyeline işaret ediyor.

🔍 Ne demiş?

JPMorgan, “NVIDIA, bize göre AI (Yapay Zeka), yüksek performanslı bilgi işlem, oyun ve otonom araçlardaki büyük trendlerden yararlanmaya devam etmek için iyi bir konumda.” dedi. 

Ayrıca Citi analisti de Nvidia hissesi üzerinde 248 dolarlık bir hedef fiyat belirlemiş. Bu, hedef fiyat güncel kapanış ile kıyaslanınca 103%’lük bir getiri potansiyeline işaret ediyor. Şirketin Nvidia üzerinde “AL” notu bulunuyor. Analist, Nvidia’nın Çin’deki kısıtlamalar göz önüne alındığında müşterilere alternatif ürünler sunmak için “sıkı ve hızlı çalıştığını” özellikle belirtti.

🔍 Midas uygulamasında yer verdiğimiz analist tahminlerine göre, analistlerin Nvidia hissesi için 12 aylık ortalama fiyat hedefi 205,74 dolar. Hisseyi değerlendiren analistlerin 72%’si şirket için “AL” notu paylaşmış.

Analist Tavsiyeleri

Teknik Grafik Nasıl Gözüküyor?

  • Grafik teknik olarak incelendiğinde, Nvidia hissesi Kasım 2021’de ulaştığı zirve seviyelerden çok sert satışlarla geri çekilmiş. Hissenin 52 haftalık en yüksek seviyesi 346,19 dolar iken geçtiğimiz gün 122,28 dolar seviyesinden kapanmış. Ağustos ayının başı ve ortasında oluşan ikili tepe formasyonu sonrasında bir kez daha sert satışlar gerçekleşmiş ve hisse fiyatı aşağı yönlü bir kanalın içine tekrar çekilmiştir.
  • Güncel fiyat 20-50-100 ve 200 günlük üstel hareketli ortalamaların dahi altında kalmaktadır dolayısıyla bu ortalamalara doğru hareketler beklenebilir. RSI indikatörü 28,88 seviyesinde aşırı alım bölgesinde yer almakta, hisse fiyat hareketleri incelendiğinde daha öncekiler gibi bu seviyeden bir dönüş gerçekleşebilir. MACD ise negatif tarafta sinyalin altında aşağı yönlü hareketini sürdürüyor.
  • Kanalın üst bandına doğru hareketlerde; 132,11 dolar, 139,98 dolar ve 149,24 dolar seviyeleri takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 116,38 dolar, 107,59 dolar ve 98,27 dolar seviyeleri takip edilebilir.

Micron Technology (MU)

🎯 Evercore ISI  analisti CJ Muse, Micron’daki fiyat hedefini 85 dolardan 70 dolara indirdi ve hisse üzerindeki “YÜKSEK PERFORMANS” notunu korudu.

🔍 Ne demiş?

Beklentiler önemli, çünkü Micron Technology, 29 Eylül Perşembe günü piyasa kapandıktan sonra son çeyreğine ilişkin kazançlarını açıklayacak.

Şirketin hisseleri 2022’de 47%’nin üzerinde düştü ve yatırımcılar, yarı iletken üreticisinin kazanç açıklamasında sevinecek bir şey bulmayı umuyorlar.

Evercore ISI analisti Muse, Micron’un Ağustos çeyreği sonuçlarının orijinal rehberliğin alt sınırının da altına düşmesini bekliyor. 

Öte yandan verilerin öncesinde, bir Morgan Stanley analisti yatırımcılarla paylaştığı bir notta şunları söyledi: “Hisse senedi düşerken, defter değerine yakınlık, konuşmalarımıza dayanarak hissiyatı açıkça olumlu tarafa çevirdi; çeyreklik raporda cesaret kırıcı herhangi bir şey çıkmasını beklemiyoruz.

Rosenblatt analisti de, Micron’un 2023 görünümünün pozitif olduğunu düşünürken hisse fiyatının ikiye katlanmasını bekliyor.

Susquehanna analisti Mehdi Hosseini ise Micron’daki fiyat hedefini 68 dolardan 60 dolara indirdi ve kazanç açıklaması öncesinde “OLUMLU” not paylaştı.

🔍 Midas uygulamasında yer verdiğimiz analist tahminlerine göre analistlerin Micron Technology hissesi için 12 aylık ortalama fiyat hedefi 69,19 dolar. Hisseyi değerlendiren analistlerin 74%’ü şirket için “AL” notu paylaşmış. 

Analist Tavsiyeleri

Teknik Grafik Nasıl Gözüküyor?

  • Teknik olarak incelendiğinde Micron Technology hisseleri ocak ayında ulaştığı zirvelerden çekilerek bir düşüş kanalı içerisinde hareket etmektedir. Hisse için 52 haftanın en yüksek seviyesi olan 98,12 dolar seviyesinden ger çekilen fiyat güncelde geçtiğimiz gün 48,88 dolardan kapanmıştır. 20-50-100 ve 200 günlük üstel hareketli ortalama fiyatın üzerinde kalmaktadır. 20 günlük üstel hareketli ortalamanın direnç görevi gördüğünü de ayrıca belirtebiliriz. RSI indikatörü 28,87 seviyesinde aşırı alım bölgesinde aşağı yönlü hareket ediyor buradan yukarı yönlü dönüşler gerçekleşebilir. MACD indikatörü ise güncelde sinyalin altında negatif bölgede ancak güncel bulunduğu bölgeden daha önce indikatörünün birkaç kez yukarı yönlü kırdığı belirtilebilir. 
  • Yukarı yönlü hareketlerin devamında 54,14 dolar – 57,77 dolar ve 63,08 dolar seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 46,03 dolar – 41,80 dolar ve 37,33 dolar seviyeleri incelenebilir.

Nike (NKE) 

🎯 Deutsche Bank analisti Gabriella Carbone, Nike hissesinin hedef fiyatını 130 dolardan 123 dolara düşürdü, ancak hisse üzerindeki “AL” notunu korudu. 

🔍 Ne demiş?

Carbonet, Nike kazançlarının Çin’deki yumuşak sonuçlar, kurdaki dalgalanmalar ve beklenenden daha büyük marj daralması nedeniyle tahminleri kaçırmasını beklediğini söyledi. 

Nike’ın Çeyreklik Gelir Raporu Öncesi Beklentiler: Nike’ın perşembe günü kapanış zili sonrası mali ilk çeyrek sonuçlarını bildirmesi planlanıyor. Ağustos sonunda sona eren ilk çeyrek için analistler, Nike kazançlarının hisse başına kârın 21% düşüşle 92 sente düşmesini beklerken gelirin, geçen yaz açıklanan 12,25 milyar dolardan 12,28 milyar dolara yükseldiğini tahmin ediyor.

Öte yandan Credit Suisse’deki analistler, Cuma günkü araştırma notunda, Nike için ilk çeyrek hisse başına kazanç tahminlerini 95 sentten 90 sente ve tüm yıl tahminlerini 3,70 dolardan 3,60 dolara düşürdüklerini söyledi.

Analistler, kesintilerin esas olarak daha sert döviz ortamından kaynaklandığını söyledi. Ancak aynı zamanda, tedarik zincirindeki takılmalar nedeniyle depo raflarında çok uzun süre bekleyen ayakkabı ve diğer ekipmanları azaltmak için yapılan indirimler sayesinde brüt kar marjları üzerindeki baskının “Nike’ın beklediğinden daha kötü olduğunu” söylediler.

🔍 Midas uygulamasında yer verdiğimiz analist tahminlerine göre analistlerin Nike hissesi için 12 aylık ortalama fiyat hedefi 125,81 dolar. Hisseyi değerlendiren analistlerin 67%’si şirket için “AL” notu paylaşmış.

Analist Tavsiyeleri

Teknik Grafik Nasıl Gözüküyor?

  • NKE hissesi pazartesi günü 1% kayıpla 96,06 dolar seviyesine geriledi ve iki yıldan fazla bir sürenin en düşük kapanışını yaptı. Hisse senedi, Dow Jones Industrial Average’ın bu yılki en kötü performans gösterenleri arasında yer alıyor ve ocak ayından bu yana yaklaşık 35% düşüş yaşadı.
  • Güncel fiyat üstel hareketli ortalamaların altında olmakla birlikte 20 günlük üstel hareketli ortalama yükselişte direnç görevi görebilir. MACD indikatörü bir önceki düşüş hareketinde fiyatın döndüğü seviyeye doğru sinyalin altında negatif tarafta hareket ediyor. RSI indikatörü ise aşırı alım bölgesine doğru düşüşünü sürdürüyor.
  • Yukarı yönlü hareketlerde 103,09 dolar, 112,65 dolar, 123,31 dolar seviyeleri incelenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 88,38 dolar, 84,34 dolar ve 77,59 dolar seviyeleri takip edilebilir.

Analist Tavsiyeleri

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı