Analistlerin Yatırım Tavsiyeleri ve Hisse Senedi Önerileri

Analist Tavsiyeleri – 24 Ekim Haftası

October 26, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Analist Tavsiyeleri – 24 Ekim Haftası

Meta Platforms (META)

🎯Bank of America Analisti Justin Post, META’nın notunu “AL”dan “NÖTR”e düşürdü. Analist ayrıca hedef fiyatını 196 dolardan 150 dolara düşürdü. 

🔍 Ne demiş?

Bank of America’dan yapılan açıklamada Meta Platforms’un açıklayacağı çeyreklik gelir raporunda reklam harcamalarında kesinti yapılabileceği yönünde uyarıda bulundu. Analist, META’nın Reels işine zarar verebilecek seviyede büyük bir reklam gideri baskısı mevcut olduğunu söyledi.

Post, pazartesi günü yazdığı bir notta; “Dördüncü çeyrek ve 2023 beklentileri düşerken, 2023’ün başında IDFA (Reklam Verenler için Tanımlayıcı) değişikliklerinin ve Reels geçişinin ardından gelen hassasiyet ve düşük fiyatlı satış ile büyüyen belirsizliğe ağırlık verilmesi için reklam bütçesinde bir kesintiye gidilmesini bekliyoruz.” dedi.  

Analist, Snap’teki içerik tüketimi düşüşünün firmayı, kullanıcıların Reels geçişlerinin başarıyla tamamlanıp tamamlanmadığı konusunda temkinli davranmaya ittiğini söyledi. Meta hisseleri bu yıl, şirket kısa vadeli baskılarla mücadele ederken 59,35% değer kaybetmiş durumda. 

Notta; “Üçüncü çeyrekte SensorTower’dan gelen verilere göre Facebook ve Instagram’da geçirilen yıllık toplam süre düşüş gösterdi. Bizim görüşümüze göre Reels kullanımı beklenen yükseltici etkiyi yapmadı ve geçirilen zaman verisi bu yeni sosyal içerik açısından negatif gibi görünüyor. Bu platform değişikliği uzun vadede brüt kâr artışı ile birlikte önemli bir belirsizliği de beraberinde getirecek.” dendi.

Yine de analist, ekonomik büyüme üzerindeki kısa vadeli baskıların atlatılmasının ardından Meta’nın gelir artışının 2023’ün ikinci yarısında tekrar hız kazanabileceği beklentisini taşıyor.

Bugünkü kapanıştan sonra Meta’nın gelirlerini açıklaması bekleniyor.

Analist Tavsiyeleri - 24 Ekim Haftası

APPLE (AAPL)

🎯 Deutsche Bank’tan yapılan açıklamada, Apple hissesinin yönünün çeyreklik kazanç açıklamasıyla birlikte bu hafta yukarıya çevirebileceği belirtildi. Banka, Apple hisseleri üstündeki “AL” notunu yineledi.

🔍 Ne demiş?

Dördüncü çeyrek sonuçlarının analist beklentileriyle genel olarak paralellik göstermesini bekliyoruz. APPL’ın talep ile ilgili yorumlarının mevcut makro ortamda daha temkinli olacağına inanıyoruz ve şirketin bir sonraki çeyrek için kâr beklentisinin, mevcut analist beklentilerinin altında olabileceğini düşünüyoruz.

🎯 Bank of America’dan yapılan açıklama da Apple’ın risk-kazanç oranının açıklanacak çeyreklik rapor sonrasında dengeleneceği yönünde. Banka, Apple’ın notunu “NÖTR” olarak yinelerken bankanın hedef fiyatı 160 dolar seviyesinde.

🎯JPMorgan Apple’ın notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” olarak yineledi JPMorgan’dan yapılan açıklamada bu hafta Apple’ın “güçlü beklenti”lere sahip olduğunu belirtti.

🔍 Ne demiş?

Son aylarda azalan tüketici harcama eğiliminin alış beklentilerinin aksine bir tablo oluşturmuş olmasına ve satış beklentilerine kıyasla daha sınırlı bir “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” beklentisi doğmuş olmasına rağmen hissenin yukarı yönlü pozitif bir gidişat sergilediğini düşünüyoruz.” 

Analist Tavsiyeleri - 24 Ekim Haftası

Amazon (AMZN) 

🎯Bank of America Amazon’un notunu “AL” olarak yineledi. Bank of America bu hafta şirketin çeyreklik rapor öncesi “güçlü” bir görünüme sahip olduğunu söyledi. Bankanın hisse üzerindeki hedef fiyatı 157 dolar seviyesinde.

🔍 Ne demiş? 

Enflasyon ve resesyon riski kısa vadeli kâr ve marj gidişatının üzerine gölge düşürse de Amazon; kâr payı dağıtımı, toplam adreslenebilir pazarı, potansiyel alt destekleri ve Cloud/e-ticaret piyasası sayesinde olası risklerden fayda sağlama kabiliyeti sebebiyle 12 aylık favori FANG (Facebook, Amazon, Netflix, Google) hissemiz olmaya devam ediyor.” 

Analist Tavsiyeleri - 24 Ekim Haftası

Tesla (TSLA)

🎯 Morgan Stanley, Tesla’nın notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak yineledi. Analist, Tesla için hedef fiyatını 350 dolardan 330 dolara düşürdü ve bu değişikliğin “beklenmedik rüzgarlardan” kaynaklandığını belirtti. 

🔍 Ne demiş?

Tesla’nın maliyet enflasyonu ve diğer aksaklıklar sebebiyle yaygın üçüncü çeyrek beklentilerini tutturamayacağını tahmin etmiştik, bu gerçekleşmedi. Yine de bu dalgalı ekonomik ortamda dördüncü çeyrek ve 2023 mali yılında Tesla hisseleri için beklenmedik rüzgarlar olabileceğini düşünüyoruz.

Analist Tavsiyeleri - 24 Ekim Haftası

Disney (DIS)

🎯 Wells Fargo, Disney’in notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak yineledi. Wells Fargo’nun açıklamasında hissenin kasım ayı başlarında da yükseliş yönlü seyretmesinin beklendiği belirtildi. Analistin hisse için notu 145 dolar seviyesinde.

🔍 Ne demiş?

DIS’in hacmi, stratejisi ve varlıkları, şirketin medya sektöründeki favori ismimiz olarak kalmasına neden oluyor.

Analist Tavsiyeleri - 24 Ekim Haftası

AT&T (T)

🎯 Raymond James, AT&T’nin notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesinden “GÜÇLÜ AL” seviyesine yükseltti. Şirketin AT&T üzerindeki hedef fiyat beklentisi 24 dolar seviyesinde.

🔍 Ne demiş?

Raymond James, AT&T’nin önümüzdeki birkaç ay içinde Verizon’u “geride bırakmasının” beklendiğini belirtti. 

Analist Tavsiyeleri - 24 Ekim Haftası

Analist Tavsiyeleri - 24 Ekim Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı