Analistlerin Yatırım Tavsiyeleri ve Hisse Senedi Önerileri

Analist Tavsiyeleri – 23 Ocak Haftası

January 25, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analist Tavsiyeleri – 23 Ocak Haftası

Advanced Micro Devices (AMD)

🎯 Yarı iletken şirketi AMD (AMD)’nin hisseleri, Bernstein tarafından PC piyasasındaki süregelen zayıflık gerekçe gösterilerek hisse notunun düşürülmesinin ardından, salı günü değer kaybetti. 

Analist Stacy Rasgon kurumun AMD hakkındaki notunu “AL” seviyesinden “SEKTÖR SEVİYESİNDE PERFORMANS”a indirdi ve fiyat hedefini 95 dolardan 80 dolara düşürdü. Analist buna gerekçe olarak Dr. Lisa Su yönetimindeki şirketin notunu Şubat 2022’de yükseltmelerinden buyana PC pazarındaki zayıflamanın devam ediyor olmasını gösterdi. Ek olarak AMD’nin bu kanaldaki zayıflığa karşı Intel (INTC) gibi rakiplerine kıyasla “nispeten daha bağışık” olacağı inancının doğru olmadığı belirtildi. 

 🔍 Ne demiş?

Bize göre AMD’nin bu kanaldaki zayıflığa karşı daha bağışık olabileceği görüşünün yanlış olduğu maalesef kanıtlandı. Ayrıca son aylarda, hem fiyat hem de kapasiteyi stratejik bir silah olarak kullanan ve sektörde büyüyen problemlere rağmen fazla sevkiyat yapmayı sürdüren Intel’in son zamanlardaki yarı yıkıcı adımlarıyla daha da kötüleşen piyasa görünümünü dikkate alarak, olası PC dinamiklerine karşı daha temkinli davranmaya başladık.”

Analist Tavsiyeleri - 23 Ocak Haftası

Warner Bros. (WBD) 

🎯 Atlantic Equities, Warner Bros. Discovery (WBD)’nin notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” olarak yineledi. Atlantic Equities’den yapılan açıklamada hissenin 80% yükseleceğinin öngörüldüğü belirtildi. 

🔍 Ne demiş?

“Abonelik iptalleri yadısanamaz şekilde artıyor ve halihazırda ABD’deki ödemeli TV aboneliklerinin yıllık olarak 7% oranında azaldığını tahmin ediyoruz. Bununla birlikte yeni birleşen ve yeni nakil anlaşmaları pazarlıklarını sürdüren Warner Bros. Discovery’nin, bu olumsuzluğu kısmen telafi edebileceğine inanıyoruz.”

Analist Tavsiyeleri - 23 Ocak Haftası

 Marathon Oil (MRO) 

🎯 Morgan Stanley, Marathon Oil (MRO)’in notunu “NÖTR”den “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti. Morgan Stanley’den yapılan açıklamada, Marathon Oil’in “serbest nakit akışı ve hissedarlara gelir sağlama açısından emsalleri arasında lider” olduğu belirtildi. 

🔍 Ne demiş?

Yakın zamanda tamamlanan Ensign faaliyetinden elde edilen nema, emtia fiyatlarındaki düşüşün oluşturduğu olumsuz etkilerin bir kısmını telafi etmeye yardım oluyor ve ayrıca emsalleri arasında en yüksek serbest nakit akışı ve hissedar getirilerini desteklemeyi sürdürüyor.

Analist Tavsiyeleri - 23 Ocak Haftası

Tesla (TSLA)

🎯 Piper Sandler, Tesla (TSLA) için belirlediği “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu yineledi. Piper’dan yapılan açıklamada, Tesla’nın teslimat bekleme sürelerinde önemli bir artış tespit edilmediği belirtildi. 

Analistler Tesla için fiyat hedeflerini 340 dolardan 300 dolara indirdi, ancak “yatırımcıların proaktif olarak TSLA satın alması gerektiğini” belirttiler.

🔍 Ne demiş?

Analistler yayımlanan son notlarında Tesla’nın yakın zamanda açıkladığı fiyat indirimlerine olumlu yaklaşarak “çoğu yatırımcının düşük fiyatlandırmanın Tesla’nın pazar payını destekleyebileceğini yeterince takdir ettiğini düşünmüyoruz” dedi.

Fiyat hedefi düşürmenin ana nedeni olan, düşük fiyatlandırmanın marjlar üzerindeki aşağı yönlü etkisini kabul etmekle birlikte, analistler bu düşük fiyatlandırmayı şirketin genel büyüme yörüngesini destekleyici olarak görüyor ve “Tesla 2023’te %50’den fazla teslimat büyümesine kolayca ulaşabilir” ifadelerini kullanıyorlar.

Analist Tavsiyeleri - 23 Ocak Haftası

Analist Tavsiyeleri - 23 Ocak Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı