Bültenler

Analist Tavsiyeleri / 22 Ağustos Haftası

August 23, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Analist Tavsiyeleri / 22 Ağustos Haftası
Analist Tavsiyeleri / 22 Ağustos Haftası

Amazon (AMZN)

🎯 Goldman Sachs Analisti Eric Sheridan’a göre, son kazanç sezonunun en çok kazananları, değişken bir ortamın üstesinden gelmek için kurulmuş büyük sermayeli şirketler. Banka, bu kazanç sezonunda öne çıkan iki isim olarak ise 2022’nin en iyi seçimlerinden biri olan Amazon ve Uber’i seçti ve bankanın iki şirket için de “AL” notunu yineledi.

Midas uygulamasında yer verdiğimiz analist tahminlerine göre analistlerin Amazon hissesi için 12 aylık ortalama fiyat hedefi 176,04 dolarken Uber hissesi için analistlerin ortalama fiyat hedefi 46,96 dolar.

Amazon’u değerlendiren analistlerin 98%’i şirket için “AL” notu paylaşmış. Uber’i değerlendiren analistlerin de 93%’ü şirket için “AL” notu vermiş.

🔍 Ne demiş?

 • Eric Sheridan notunda, “Amazon’un son raporunun, Amazon Web Services (bulut bilişim) ve dijital reklamcılıkta faaliyet ivmesini sürdürdüğünü ve temel e-ticaret işinde büyüme için potansiyel bir yol oluşturduğunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı.
 • Öte yandan Amazon, temmuz ayında bir gelir düşüşü bildirdi ancak önümüzdeki çeyrek için beklenenden daha iyi bir görünüm sergiledi.
 • Uber’in üç aylık kazançları da pozitif anlamda göze çarpıyor. Sheridan, şirketin “Kararlı nihai talep eğilimleri ve genel endüstri rekabet yoğunluğu ile kâr girişimlerinde art arda ikinci çeyrekte de ilerleme kaydettiğini” belirtti.
 • Öte yandan analiste göre, Amazon ve Uber gibi daha doğrudan tüketici maruziyetine sahip şirketler – ölçeklenmiş e-ticaret, seyahat, yolculuk ve teslimat gibi- genel görünüm olarak çok daha iyimserdi. Bu şirketler, talepte büyük bir değişiklik görmediklerini ancak evde kalma ile yeniden açılma gibi ana temalara bağlı olarak bir dizi neticeyi sindirmeye devam ettiklerini belirttiler.
Analist Tavsiyeleri / 22 Ağustos Haftası

Apple (AAPL) 

🎯 Evercore ISI Analisti Amit Daryanani, Apple’ın National Football League (NFL) Sunday Ticket paketini almasının mantıklı olduğunu ancak bunun kârlı olma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. Analist hisse için “YÜKSEK PERFORMANS” notunu yineleyip 185 dolarlık hedef fiyatını da korudu.

Midas uygulamasında yer verdiğimiz analist tahminlerine göre analistlerin Apple hissesi için 12 aylık ortalama fiyat hedefi 183,07 dolar. Hisseyi değerlendiren analistlerin 82%’si de Apple için “AL” notu paylaşmış.

🔍 Ne demiş?

 • Analist notunda, Apple Sunday Ticket abone sayısını mevcut 2 milyonun üzerine çıkarabilse de “Hizmetin bağımsız olarak kârlı olması için gerçek bir plan yok.” dedi.
 • Apple, sezon için mevcut 300 dolarlık abonelik fiyatına sadık kalırsa ve yılda 2,5 milyar doların doğru fiyat olduğunu varsayarsak, maliyetle kazancın başa baş olması için abonelik tabanını dört katına çıkarması gerekecek.
 • Daryanani, Apple’ın, izleyicilerin Apple TV+ için bir uydu çanağına ihtiyaç duymaması nedeniyle DirecTV’ye göre bariz bir yapısal avantajı olduğunu söyledi. 
 • Analist, “NFL haklarını elde etme hamlesinin Apple’ın giderek kalabalıklaşan bir akış ortamında TV+ teklifini farklılaştırması için iyi bir yol.” ifadelerini kullandı.
Analist Tavsiyeleri / 22 Ağustos Haftası

Chevron (CVX) 

🎯BMO Capital, Chevron’un ileriye dönük “doğru stratejiye” sahip olduğunu söyleyerek şirketin “YÜKSEK PERFORMANS” notunu ve 123 dolarlık hedef fiyatını yineledi.

Midas uygulamasında yer verdiğimiz analist tahminlerine göre analistlerin Chevron hissesi için 12 aylık ortalama fiyat hedefi 179 dolar. Hisseyi değerlendiren analistlerin 65%’i de Chevron için “AL” notu paylaşmış.

🔍 Ne demiş?

Analist, “Chevron hem yukarı yönlü hem de aşağı yönlü operasyonlarda güçlü operasyonel performansla rekor bir çeyrekten çıkıyor ve şirketin enerji sektöründeki yatırımcıları geri kazanma konusunda liderlik etmek için doğru stratejiye, varlık tabanına ve finansal güce sahip olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Analist Tavsiyeleri / 22 Ağustos Haftası

 Nvidia (NVDA)

🎯Wedbush Analisti Matt Bryson, pazartesi günü yaptığı açıklamada, Nvidia hissesi konusunda henüz iyimser olunmaması gerektiğini belirtti.  Analist, “Cevaplanmamış Bazı Sorular Kaldı” başlıklı bir notta Nvidia için hem “NÖTR” notunu hem de 190 dolarlık fiyat hedefini yineledi ve talep konusundaki belirsizliği dile getirdi.

Midas uygulamasında yer verdiğimiz analist tahminlerine göre analistlerin Nvidia hissesi için 12 aylık ortalama fiyat hedefi 237,48 dolar. Hisseyi değerlendiren analistlerin 77%’si de Nvidia için “AL” notu paylaşmış.

🔍 Ne Demiş?

 • Matt Bryson paylaştığı notunda “İleriye dönük talep hakkında hâlâ olağanüstü sorgular görüyoruz.” diye yazdı. “Ve bu konular hakkında bazı görüşlerimiz olsa da yakın vadede daha fazla görünürlük elde edene kadar hisse üzerinde daha yapıcı olmaya isteksiziz.” ifadelerini kullandı.
 • Bu ayın başlarında Nvidia, mali ikinci çeyreğinin hayal kırıklığı yaratan sonuçları hakkında önceden uyarıda bulunmuştu. Şirket, temmuz çeyreği gelirinin, 8,1 milyar dolarlık rehberliğinin önemli ölçüde altında, 6,7 ​​milyar dolar olmasını bekliyor. 
 • Açıklamada yönetim, yarın açıklanacak rakamlar hakkında yorum yapmayacağını ve “zorlu piyasa koşullarının” üçüncü mali çeyrekte de devam etmesinin beklendiğini söyledi.

🎯Bernstein analisti ise Nvidia’nın hisselerinin yükselişi noktasında ihtiyatlı bir iyimserlik içinde olduğunu söyledi ve hissenin notunu “YÜKSEK PERFORMANS” olarak yineledi.

🔍 Ne Demiş?

 • Analist, “Hisse senedi şu anda ucuz olmasa da kendine göre taban seviyelerden işlem görüyor ve daha önce gördüğümüz gibi mevcut rüzgarları atlattığımızda iyimserlik için makul nedenler görebiliriz.” yorumu yaptı.

Analist Tavsiyeleri / 22 Ağustos Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı