Analistlerin Yatırım Tavsiyeleri ve Hisse Senedi Önerileri

Analist Tavsiyeleri – 13 Şubat Haftası

February 16, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Analist Tavsiyeleri – 13 Şubat Haftası

Tesla (TSLA)

🎯 Barclays analisti Dan Levy, Tesla (TSLA) hissesini “AL” notuyla derecelendirdi ve hisse için 12 aylık ortalama 275 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi. Rivian Automotive (RIVN) hissesini de “AL” notuyla tavsiye eden analist, hisse için 12 aylık ortalamada 28 dolarlık bir fiyat hedefi öngördü.

🔍 Ne demiş?

Levy, elektrikli araç teknolojisinin küresel otomobil pazarındaki payı arttıkça Tesla’nın güçlü mali yapısıyla bu alanda liderliğini perçinleyeceğinin altını çizdi. Araç fiyatlarının düşmesi gibi “resesyonist baskılar” ile karşılaşan GM (GM) ve Ford (FORD) konusunda ise temkinli duruşunu koruyor.

Wall Street’te Tesla ile ilgili olumlu algının hızla gelişmesinin bir diğer sebebi de Cybertruck’ın 2023’te görücüye çıkacak olması. Bir anket yapan Truist analisti William Stein, alışılmadık bir tasarıma sahip olan aracın pazarda popüler olacağını düşünüyor.

Stein çarşamba günkü yazısında, “Tesla’nın Cybertruck’ı 2019’da ilk kez görücüye çıkarmasından beri alışılmadık açısal tasarımı tartışmaları beraberinde getirdi” ifadelerini kullandı. Konuştuğu çoğu yatırımcının kamyonun bir fiyasko olacağını tahmin etmesi sebebiyle 504 kullanıcıyı kapsayan bir anket yaptığını dile getiren analist, anket sonucunda kamyonet kullanıcılarının 6%’sının tamamen elektrikli bir araç almayı düşündüğünü kaydetti. Dahası, araştırmaya katılanların 3%’ü bir Cybertruck satın alma düşüncesinde olduğunu söylüyor.

Analist Tavsiyeleri - 13 Şubat Haftası

Apple (AAPL) 

🎯 Hisseyi “AL” notuyla tavsiye eden UBS, Wall Street’te Apple (AAPL) için olumlu görüşe sahip olan çoğunluğun arasında yer alıyor. Vogt’un belirlediği 12 aylık ortalama 180 dolarlık fiyat hedefi hissenin çarşamba günkü kapanışa kıyasla 16% değer kazanabileceğini gösteriyor.

🔍 Ne demiş?

UBS analisti David Vogt salı günkü müşteri bilgilendirme yazısında, “Ön incelemelerimize göre katlanabilir bir akıllı telefon konsepti bizim modelimize uymuyor olsa da, böyle bir cihazın yeni nesil iPhone modelleri için kademeli bir fırsat olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Analist Tavsiyeleri - 13 Şubat Haftası

Walmart (WMT)

🎯 Cowen, Walmart (WMT) ve Target (TGT) için verdiği “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notunu yineledi. Zincir mağaza devlerinin “değerlemede lider” olduklarını belirtti.

 🔍 Ne demiş?

Cowen,“Dijital reklamcılıktan ve Walmart+’tan alternatif gelir akışlarına sahip bir ‘perakende ekosistemi’ olarak WMT’yi beğeniyoruz. TGT’nin kâr marjları ve stok seviyeleri halen devam eden bir süreç, ancak çoklu kategori ve dijital ölçek açısından 2023 için iyimseriz.” ifadelerini kullandı.

Analist Tavsiyeleri - 13 Şubat Haftası

U.S. Bancorp (USB) 

🎯 Piper Sandler, U.S. Bancorp (USB)’un “NÖTR” olan notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti. Bankanın “büyük şirketler arasında bölgesel düzeyde en güçlü girişimlerden biri” olduğunu belirtti.

🔍 Ne demiş?

Piper Sandler, “Özellikle gelir/kârlılık görünümündeki güçlülük ile süregelen ucuz değerlemesi arasında bir bağlantı olmadığını göz önüne alarak U.S. Bancrop’un “NÖTR” olan notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Analist Tavsiyeleri - 13 Şubat Haftası

Airbnb (ABNB)

🎯Credit Suisse, Airbnb (ABNB) hisseleri için “NÖTR” notunu yineledi. Analist, 17%’lik bir yükselme potansiyeline işaret ederek hisse başına 160 dolar seviyesinde 12 aylık ortalama bir fiyat hedefi belirledi.

Öte yandan Wells Fargo’dan Brian Fitz, hisse için “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu yineleyerek 130 dolar olan 12 aylık ortalama fiyat hedefini 165 dolara yükseltti

🔍 Ne demiş?

Hisse için “NÖTR” notunu yineleyen Credit Suisse analisti Stephen Ju bir bilgilendirme yazısında,

Bahse konu riskler; rekabeti, alternatif konaklama hizmetine olan rağbetin beklentilere kıyasla yavaş kalmasını, geleneksel kısa süreli konaklama yöntemlerinin yeniden ön plana çıkma potansiyelini ve yan gelirlerin beklenenden daha hızlı oluşmasını içeriyor” ifadelerine yer verdi. 

Wells Fargo’dan Brian Fitz ise “ABNB’nin kategorisindeki lider konumunu, sürekli/güçlü icraatlarını ve işletme disiplinini takdir etmeye devam ettiğini” belirtti. Kâr marjı baskısı ve makro karşıt rüzgarlardan kaynaklanan endişelerin güçlü bir talep oluşmasını baskılayabileceğini belirten analist yine de Airbnb’nin güçlü kalabileceğine dair iyimserliğini koruyor.

Analist Tavsiyeleri - 13 Şubat Haftası

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Barrons

Analist Tavsiyeleri - 13 Şubat Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı