Analist Notları

Analist Notu: Yeni Haftadan Neler Bekliyoruz?

April 17, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analist Notu: Yeni Haftadan Neler Bekliyoruz?

Banka bilançoları, geçtiğimiz cuma günü sundukları olumlu tablo ile gönüllere su serpti. Ancak henüz yorum yapmak için çok erken! Bilanço sezonunun bu hafta Bank of America (BAC), Goldman Sachs (GS), Charles Schwab (SCHW), Morgan Stanley (MS), Netflix (NFLX) ve Tesla (TSLA) gibi şirketlerle daha da ısınması bekleniyor, açıklanacak şirket bilançolarındaki ABD ekonomisine ilişkin sinyaller özenle takip edilecek.

🔎 Peki, nelere dikkat etmeliyiz?

Her ne kadar ilk çeyrek için yatırım bankacılığı tarafı sönük geçmiş olsa da ilk çeyrekteki hem tahvil ticareti hem de para piyasası fonlarına giriş sebebiyle Goldman Sachs için olumlu sonuçlar bekleniyor. Buradaki sönüklükten kastımız halka arzlar, şirket birleşme devralmaları ekseninde bir değerlendirmeyi içeriyor ancak o tarafta da yeni yeni canlanma görebiliriz. Örneğin; Merck’ün şirket devralma haberi yeni duyuruldu, FED süreci belirlilik kazandıkça ve FED tavan noktaya yaklaştıkça bu tarz haberler gelmeye devam edebilir.

⚠️ Dikkat! Bankacılık sektörüne ilişkin gidişatı anlamak için görece bankacılık krizi sonrası negatif etkilenen ve satış gören Charles Schwab hissesinin bilançosunu da yakından takip etmek gerekiyor. Trading tarafı güçlü olmasına rağmen hisse, kriz sonrası satış yaşamıştı. Fakat bu satışlara rağmen kârlılıklar beklenti üstü gelebilirse hisse özelinde yukarı yönlü önemli hareket yaşanabilir. Ancak buradaki riski özellikle vurgulamak gerekiyor.

Gelelim Netflix’e, şirketin yarın piyasa kapanışı sonrası açıklanacak sonuçlarında özellikle reklam destekli abonelik modeline ve şifre paylaşımı noktasında atacağı adımlara yönelik detaylar takip edilecek. Ayrıca abone talebini artırmak için atılan adımlar kapsamındaki indirimler ve çıktıları da yatırımcıların gündeminde olacak. 

Gönüllerin Tesla’sı: Haftanın en çok dikkat çeken bilançosu ise çarşamba günü kapanış sonrasında Tesla’dan gelecek. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın üst üste açıkladığı agresif fiyat indirimlerinin şirketin kârlılığını olumsuz etkilemesi bekleniyor. Şirket rekor sayıda otomobil teslim etmesine rağmen ilk çeyrekte hisse başına kârda %20’lik bir düşüş bildirmesi bekleniyor.

Ancak yine de yaklaşan bilanço açıklamasında Tesla için temel metrik muhtemelen şirketin marjları olacak. YCharts’a göre Tesla’nın 25,6%’lık brüt kâr marjı, Ford (F) ve General Motors (GM) gibi diğer rakiplerinden daha yüksek. Şirket aynı zamanda FAVÖK marjlarında da 17,08% ile benzerlerinden daha iyi performans gösteriyor.

Analist Notu: Yeni Haftadan Neler Bekliyoruz?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı