Analist Notları

Analist Notu: Yapay Zekâ ve Eğitim

Mayıs 2, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analist Notu: Yapay Zekâ ve Eğitim

Yapay zekâ hayatımıza her alanda etki ediyor derken yanılmıyoruz, eğitim sektöründe de son dönemde bir yapay zekâ furyası yaşanıyor.

Kaliforniya merkezli online öğrenim ve eğitim platformu Chegg (CHGG), yayınladığı ilk çeyrek sonuçlarında, yapay zekânın aboneliklerini negatif yönde etkilediğini açıklamasının ardından hisselerinde 50%’ye yakın sert düşüş yaşandı.

  • Yine bir eğitim platformu olan ve hisseleri Londra borsasında listelenen Pearson da bu durumdan olumsuz yönde tepki aldı ve hisseleri 13% düştü.

🤖 Yapay Zekâ, Eğitim Sektörünü Tehdit mi Ediyor?

Chegg, üniversite öğrencileri arasında sıklıkla kullanılan, aylık 20 dolara abonelik sunan bir eğitim platformu. Şirketin geliri ilk çeyrekte yıldan yıla 7% azalırken, 187,6 milyon dolara geriledi. Abonelik sayıları da aynı şekilde 5% düşüş kaydederken, 5,1 milyon oldu.

Analist Notu: Yapay Zekâ ve Eğitim

Son dönemde özellikle ChatGPT’nin kullanım alanlarındaki yayılımla birlikte öğrenciler sınav ve ödevlerinde yapay zekânın yardımına başvuruyor. 

  • Chegg ve Pearson gibi eğitim platformlarının da korkusu burada başlıyor. Çünkü yapay zekâ, bu şirketlerin sundukları servisi çok daha ucuz ve kolay yoldan sunabiliyor. 

Üniversiteler ise Chegg’de paylaşılan içeriklerin öğrenciler tarafından sınavlarda kullanılması sebebiyle şikayetçi durumundayken, bu işin ChatGPT ile yaygınlaşmasından daha da muzdaripler.

👀 Peki, Tüm Bunlar Bir Avantaj mı?

Chegg CEO’su Dan Resonsweig, yapay zekânın insanları ve işletmeleri beklenenden çok daha hızlı etkilemeye başladığını kabul ediyor ve ekliyor: “Mart ayından bu yana öğrencilerin ChatGPT’ye olan talepleri patlama yapmış durumda, bu durum da bizim kullanıcı sayımızdaki büyümeye negatif yansıyor.”

  • Her ne kadar eğitim platformları yapay zekânın şu anki konumundan rahatsızlık duyuyor olsalar da, durumu kendi lehlerine çevirebileceklerinin farkına varmış olacaklar ki Chegg, kendi yapay zekâ uygulaması olan CheggMate’i geçtiğimiz ay piyasaya sürdü.
  • ChatGPT üzerine yazılan CheggMate, öğrencilerin kişiselleştirilmiş cevaplar alabilmesini sağlıyor. 
Analist Notu: Yapay Zekâ ve Eğitim

Yapay zekânın varlığı, halihazırda olan bilgileri öğrencilere sunan Chegg için daha büyük bir tehdit oluştururken, işi yeni içerikler de üretip sunmak olan Pearson için ikincil derecede bir tehdit oluşturuyor.

Hemen her alanda ismini her geçen gün daha çok duyduğumuz yapay zekânın bu hızda sabit bir şekilde ilerlemeyeceğini, gelişimin “exponential”, yani üstel bir hızda olacağını galiba hepimiz biliyoruz. 

Bu sebeple ilerleyen günlerde, yapay zekânın başka hangi sektörleri değiştirdiğini veya etkilediğini takip ediyor olacağız.

Konu özelinde etkilenebilecek diğer hisseleri de aşağıda liste halinde bulabilirsin:

  • 2U (TWOU)
  • New Oriental (EDU)
  • Duolingo (DUO)
  • Udemy (UDMY)
  • Coursera (COUR)

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Financial Times