Analist Notları

Analist Notu: Snap 1Ç 2023 Bilançosu

April 28, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analist Notu: Snap 1Ç 2023 Bilançosu

Şu sıralar bilanço sezonu pek bir yoğun geçiyor. Özellikle teknoloji şirketlerinin pozitif ilk çeyrek sonuçlarına alışmışken, Intel’in ardından Snap (SNAP) de beklentilerin altında bir çeyrekle karşımızda. 

🔍 Snap’in ilk çeyrek performansı

Perşembe akşamı kapanış zilinden sonra birinci çeyrek bilançosunu açıklayan şirketin;

  • Geliri 988 milyon dolar oldu ve yıldan yıla 6,7% düşüş kaydetti.
  • Hisse başı kazancı ise son 4 çeyrektir olduğu gibi bu çeyrekte de -0,21 dolar ile zarar şeklinde açıklanıyor.
Analist Notu: Snap 1Ç 2023 Bilançosu

Snap aslında bir süredir reklam harcamalarıyla boğuşuyor ve bu da şirketin kârlılığına negatif yönde yansıyor. Şirketin reklam alanında en yakın rakibi Meta ise beklentilerin üzerinde bir sonuç ile hisselerinin değerine değer kattı.

Şirket her ne kadar kâr edemiyor olsa da ortalama günlük kullanıcı trafiği düzenli bir şekilde artışta. Günlük 383 milyon aktif kullanıcı Snapchat uygulamasını kullanıyor ve bu yıldan yıla 15% artış demek.

  • Snap’in net kâr marjı -33% seviyesinde. Kullanıcı başına gelirde ise yıllık bazda 19% düşüş izliyoruz. Şirket bu metrikte en kötü çeyreklerinden birini geçirmiş durumda.
Analist Notu: Snap 1Ç 2023 Bilançosu

👀 Şirketin gidişatı nasıl?

Özellikle yaşı genç kullanıcılar arasında oldukça popüler olan Snap, Haziran 2022’de başlattığı Snapchat+ ile gelirini artırma yönlü bir hamle yapmıştı. 

  • Snapchat+ kullanıcıların aylık 3,99 dolar ödeyecekleri ve etkileşim deneyimlerini yükseltecek bir abonelik sistemi.
  • Şirkete göre şu ana kadar 3 milyon kullanıcı abone konumunda ve bu uygulama Snap’e yıllık 100 milyon dolardan fazla ek gelir sağlıyor.

Ancak yine de şirketin asıl gelir elde ettiği alan reklam birimi! Son dönemde artan faizler ve sıkılaşan ekonomik koşullar neticesinde şirketlerin reklam bütçeleri de doğal olarak azalmış durumda. Bu da Snap’in gelir elde etmesini zorlaştıran bir etken.

How to remove My AI from Snapchat: You'll have to pay...

Bilançoda yer alan açıklamalara göre Snap, ilk çeyrekte kullanıcılarıyla olan ilişkisini bir komüniteye benzetirken, etkileşimin arttığını vurguluyor.

  • Spotlight içeriğine olan ilgi ve etkileşim süresi 350 milyon kullanıcıyla birlikte yıldan yıla 170% artmışa benziyor.
  • Diğer yandan Snap de diğer teknoloji şirketlerinden geri kalmayarak yapay zekâ chatbot’unu tanıtmayı ihmal etmedi.
  • Snap haritaya artırılmış gerçeklik filtreleri eklendi ve çeşitli öneriler sunabilmesi için yapay zeka ile entegrasyonu gerçekleştirildi. 

🔜 Gelecek planları neler?

Snap, 2023’ün devamı ve sonrası için gelir büyümesini genişletmek ve çeşitlendirmek istiyor. Reklam gelirlerinin şirket için önemli olduğundan bahsetmiştik, bu noktada reklam deneyimini artırmak için çalışmalar yapılıyor ve bunun devam edeceği bildiriliyor. 

CEO Evan Spiegel ilk çeyrek sonuçlarına ilişkin “Günlük ortalama 383 milyon aktif kullanıcımızla birlikte komünitemiz her geçen gün büyüyor. Biz de kullanıcılarla olan etkileşimimizi artıracak yenilik ve geliştirmeler sunuyoruz.” diyor.

Spiegel sözlerini, “Gelir büyümemizi artırma amacıyla tüm fırsatları değerlendiriyoruz. Platformumuzun görünürlüğünü daha da yükselterek yatırımlarımızdan alacağımız pozitif dönüşü hedefliyoruz.” şeklinde bitiriyor.

Analist Notu: Snap 1Ç 2023 Bilançosu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu not hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Snap Q1 2023 Press Release