Analist Notları

Analist Notu: Qualcomm’dan 2. Çeyrekte Düşük Büyüme

May 4, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Analist Notu: Qualcomm’dan 2. Çeyrekte Düşük Büyüme

Çip üreticisi Qualcomm (QCOM), ikinci çeyrek sonuçlarıyla beklentileri hafif aşmış olsa da, performans bakımından geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla düşüş kaydetti.

Analist Notu: Qualcomm’dan 2. Çeyrekte Düşük Büyüme

Qualcomm’un geliri yıllık bazda %17 düşüşle 9,27 milyar dolar olarak gerçekleşti. Gelir düşüşünde zorlu ekonomik koşulların ve yüksek envanter ihtiyacının etkisi oldu.

Şirketin hisse başı kârı ise 2,15 dolar ile gelirdeki düşüşün neredeyse iki katını zorlayarak %33 küçüldü.

$QCOM’un akıllı el cihazları, otomobiller ve Internet of Things (IoT) için çip ürettiği QCT segmentinin satışları 7,89 milyar dolar oldu. Bu kalem de geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %11 aşağıda bulunuyor.

  • Şirket önümüzdeki çeyrek için de tüm satışlarda düşüş bekliyor.
Analist Notu: Qualcomm’dan 2. Çeyrekte Düşük Büyüme

2022 yılındaki küresel ekonomide görülen sıkılaşma ve Çin’deki kapanmalar, akıllı telefonlar ve bilgisayarlara olan talebi bir hayli düşürdü.

  • Qualcomm ekonominin gidişatına bağlı şekilde harcamalarında küçülmeye gidebileceğini belirtiyor.

Çip üreticisinin CEO’su Cristiano Amon, bilançoya yönelik açıklamalarında, akıllı el cihazlarına olan talebin yılın ikinci yarısına kadar yavaşlamaya devam edeceğini tahmin ettiklerini ve bu sebeple büyümenin bir süre daha düşük kalabileceğinden bahsediyor.

Analist Notu: Qualcomm’dan 2. Çeyrekte Düşük Büyüme

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Qualcomm Q2 2023 Earnings Presentation