Borsa Yorumları

Analist Notu: Qualcomm “En Büyük Kazanan”

January 9, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Analist Notu: Qualcomm “En Büyük Kazanan”

Borsaların yükselişine paralel olarak Qualcomm (QCOM) hisseleri de cuma günü yaklaşık 4% yükseldi. Geniş kitlelerce takip edilen analist Ming-Chi Kuo, Apple (AAPL)’ın söylentilere göre bir sonraki iPhone SE sürümünü iptal etme hamlesinde “en büyük kazananın” San Diego merkezli çip şirketi QCOM olacağını belirtiyor.

● TF International Securities analisti Ming-Chi Kuo cuma günü yaptığı açıklamada, Qualcomm (QCOM)’un önümüzdeki yıl Apple (AAPL)’dan alacağı siparişlerin biteceğine dair söylentilerin aksine, QCOM’un 2024’te piyasaya sürülmesi beklenen iPhone 16 serisi temel bant çiplerinin “tek yetkili tedarikçisi” olmaya devam etme olasılığının yüksek olduğunu vurguladı.

● Bir blog gönderisinde görüşlerini paylaşan Kuo şu ifadeleri kullandı: Apple’ın kendi bünyesinde geliştirdiği temel bant çipinin performansının Qualcomm’un çip performansını veremeyeceği endişesi nedeniyle, ilk olarak temel bant çipini 2024’te piyasaya sürmeyi planlayan Apple, bu çipi öncelikle alt segment iPhone SE 4’te kullanma izni verdi.

Apple kendi geliştirdiği temel çipin iPhone 16’da kullanılıp kullanılmamasına, iPhone SE 4 üzerindeki geliştirme durumuna göre karar verecek. Bununla birlikte iPhone SE 4’ün iptal edilmesi, 2024’ün 2. çeyreğinde Qualcomm’un yeni iPhone 16 serisi için temel bant çipinde tek yetkili tedarikçi olarak kalma şansını önemli ölçüde artırdı. Bu olay, Qualcomm’un 2024’te iPhone siparişlerini kaybetmeye başlayacağına dair piyasanın ortak fikrinden çok daha etkili bir gelişme.”

Analist Notu: Qualcomm “En Büyük Kazanan”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha