Analist Notları

Analist Notu: Kızıldeniz’de Artan İran Tehdidi

January 3, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Analist Notu: Kızıldeniz’de Artan İran Tehdidi

Kızıldeniz’de tansiyon yükselmeye devam ediyor!

🔥 Ekim ayında gündeme gelen Hamas-İsrail Çatışması ardından Orta Doğu’daki sıcak gelişmeler yatırımcıların peşini bırakmıyor. 

🚢 Şimdi ise küresel piyasalar, İran destekli Husilerin ticari gemilere saldırılarına ve ABD’nin bu saldırılara yanıtına dikkat kesildi. Peki, İsrail’in Gazze’yi işgal etmesine bir karşılık olarak gerçekleşen saldırı, küresel tedarik zincirini tehdit edecek mi? Petrol fiyatları yükselmeye devam edecek mi?

Dilersen biraz daha detaya inelim. 👇

💥 Ne Oldu?

30 Aralık’ta Danimarkalı deniz taşımacılığı şirketi Maersk’in gemisi Kızıldeniz’den geçerken İran destekli Husi militanlarının attığı bir füze tarafından vuruldu. ABD Donanması helikopterleri ise Maersk’in Hangzhou gemisine yapılan saldırıya karşılık vererek, Husi botlarının üçünü batırdı. 

Husi militanlarının Maersk’e düzenlediği saldırının ardından Kızıldeniz üzerinden geçişler Pazar gününden başlamak üzere 48 saatliğine durduruldu. 

Yapılan saldırının ardından güvenlik değerlendirmelerini sürdürürken Maersk, Kızıldeniz ve Süveyş Kanalı üzerinden seferlerini bir sonraki bildirime kadar askıya aldı. Bu durum, dünyanın en önemli deniz ticaret yollarından birinde seyreden gemilere yönelik artan saldırılara uluslararası nakliye devlerinin artan endişelerini yansıtıyor. 

Husi isyancılarının bu saldırıları İsrail’e karşı intikam olarak gerçekleştirdikleri ifade ediliyor. Kızıldeniz’deki bu ticaret yolu, dünya ekonomisi için hayati öneme sahipken uzun süreli saldırılar küresel tedarik zincirini ve ekonomiyi bozabilir.

Maersk’in web sitesinde yayınlanan programa göre, önümüzdeki haftalarda seyir halinde olan 100’den fazla gemisi yönlendirildi. Bu durum da dünyanın en önemli ticaret yollarından olan Kızıldeniz’deki durumun ne kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor. Süveyş Kanalı, Kızıldeniz’i Akdeniz’e bağlayarak küresel konteyner ticaretinin yaklaşık 30%’unu taşıyor.

⚓ Diğer Büyük Nakliye Firmalarının Durumu ve Güvenlik Endişeleri

Hapag-Lloyd, Evergreen Line ve MSC gibi diğer büyük nakliye firmaları da Husilerin İsrail’e karşı Hamas’a yönelik askeri kampanyasına misilleme olarak gerçekleştirdiği saldırılar nedeniyle bu yolu kullanmayı durdurdu. Küresel tedarik zincirlerindeki bu aksaklık, nakliye maliyetlerini artırabilir ve teslimat sürelerini uzatabilir.

Fransız taşımacılık şirketi CMA CGM, geçen hafta Süveyş Kanalı üzerinden geçen gemi sayısını kademeli olarak artıracağını açıkladı. Hapag Lloyd ise yaşanan olaylar nedeniyle gemilerinin Umman Burnu çevresinden seyredeceğini belirtti. Şirket, durumu günlük olarak yakından izlediğini, ancak 9 Ocak’a kadar gemilerini yeniden yönlendirmeye devam edeceğini bildirdi.

Olayların başlangıcından itibaren Hapag-Lloyd hisseler yaklaşık 4% değer kazandı. Maersk hisseleri ise 8,5%’ten fazla kazanç elde etti. Her iki şirket de geçtiğimiz günlerde yeni ücret tarifelerini açıklamıştı.

🚢 Nakliye Maliyetlerindeki Artış

Freightos’un verilerine göre, Şanghay’dan New York’a konteyner göndermenin maliyeti bu hafta ortalama 5.000 dolara yükseldi. Bu maliyet, Aralık ayında 3.500 dolar seviyelerindeydi. Aynı boyuttaki bir konteyneri Şanghay’dan Rotterdam’a göndermek ise yeni tarifeyle yaklaşık 1.800 dolardan 2.400 dolara yükseldi. 

Şu ana kadar, bu durum 225 milyar dolarlık sevkiyatı etkiledi. Toplamda 330 geminin ve 4,5 milyon konteynerın bu saldırıdan olumsuz etkilendiği değerlendiriliyor.

🛢️ Petrol Fiyatları ve Küresel Riskler

Petrol, Kızıldeniz’deki artan çatışma endişelerine rağmen genel piyasa tedirginliği nedeniyle düşüşünü sürdürdü. RBC Capital Markets’a göre günde yaklaşık 3 milyon varil ham petrol Kızıldeniz’den geçiyor.

Yatırımcılar, küresel merkez bankalarından beklenen faiz indirimlerine ilişkin beklentiler azaldı. Faiz indirimlerine ilişkin beklentilerin azalmasıyla yılın ilk işlem gününde hisse senetleri ve tahvillerde düşüş takip edildi.

İran’ın Husi’ler aracılığıyla Kızıldeniz’e bir savaş gemisi göndermesi, ABD güçlerine karşı en cesur hamle olarak değerlendirilirken bu durum İsrail’in Gazze’yi işgal etmesine karşı çıkan Husi militanlarını cesaretlendirebilir. Bu senaryoda ise önemli ticaret yolunda sevkiyatlar aksayabilir.

Bernstein kıdemli analisti Neil Beveridge, Kızıldeniz’deki olayların risk teşkil ettiğini, zaman ve maliyetleri artırdığını, ancak petrol piyasasına önemli bir kesinti oluşturmasının muhtemel olmadığını belirtti.

ABD Borsalarında İşlem Gören Deniz Taşımacılığı Şirketleri

🚢 Danaos Corporation (DAC)

🦅 Eagle Bulk Shipping Inc. (EGLE)

⚓ Golden Ocean Group Limited (GOGL)

📦 Global Ship Lease Inc. (GSL)

🌊 SFL Corporation Ltd. (SFL)

🚚 ZIM Integrated Shipping Services Ltd. (ZIM)

🛳️ Matson, Inc. (MATX)

⛴️ Star Bulk Carriers Corp. (SBLK)

📐 Textainer Group Holdings Limited (TGH)

⚒️ Genco Shipping & Trading Limited (GNK)

🧭 Navios Maritime Partners L.P. (NMM)

🚤 Kirby Corporation (KEX)

🛥️ Nordic American Tankers Limited (NAT)

Analist Notu: Kızıldeniz’de Artan İran Tehdidi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg 1, 2, CNBC