Analist Notları

Analist Notu: İnsan Sağlığına Yatırım Yapan 4 Uzun Vadeli Büyüme Hissesi

Analist Notu: İnsan Sağlığına Yatırım Yapan 4 Uzun Vadeli Büyüme Hissesi
Google News Icon Takip Et

Uzun vadede büyüme potansiyeli bulunan ve insan sağlığı alanında operasyonlarını yürüten 4 farklı büyüme hissesinden bahsedeceğiz. Sağlık hisseleri çoğunlukla ilaç üretimine doğrudan veya dolaylı yoldan yatırım yapan şirketlerden oluşuyor. 

Onları uzun vadede çekici yapan özellikleri ise regülasyonlar dolayısıyla farklı sektörlere odaklanma ihtimallerinin diğer şirketlere kıyasla daha maliyetli ve zaman alıcı olması. Bir diğer cazip noktaları ise biyomedikal alandaki olumlu gelişmelerden kolayca etkilenebiliyor olmaları. 

Geçtiğimiz seneyi saymazsak, insan sağlığı şirketleri talep açısından oldukça iyi bir son beş sene geçirdiler. Bu dönemde sağlam duruşlarını, ettikleri kârlarla kanıtladılar. Ta ki endekslerde ayı sezonunu başlatan faiz artırımlarına kadar. 

 • Ancak yine de sıkılaşma döngüsü içinde iyice ucuzlayan ve potansiyel barındıran büyüme hisseleri daha çok öne çıkmaya başladı.

2023’ün sonuna doğru toparlanma kaydetmesi beklenen ve sektör içinde hareket eden 4 büyüme hissesine değinelim.

🩺 Illumina (ILMN)

Şirket, sağlık alanında genomik dizilimler üzerine çalışıyor. Şirketin ilgi çekici ve gelecek vadeden bir alanda operasyonlarını devam ettirmesi, aktivist yatırımcı Carl Icahn’ın Illumina üzerindeki yoğun ilgisi, hisse fiyatını uzun vadede yükseltebilecek ve katalizör etkisi yaratabilecek gelişmeler. 

Analist Notu: İnsan Sağlığına Yatırım Yapan 4 Uzun Vadeli Büyüme Hissesi

 • Illumina’nın önümüzdeki dönemde diğer operasyonlarındaki ağırlığını azaltarak genom dizimi yatırımlarını artırması bekleniyor.

Henüz büyüme aşamasında olan şirketin her ne kadar kısa vadede potansiyelini yerine getirememe ihtimali olsa da uzun vadede büyümenin hızlanacağı düşünülüyor.

 • ILMN’nin adil değeri hisse başına $269 dolar olarak belirtiliyor.

🔍 Adil değer nedir?

Bir şirketin adil değeri, şirketin gerçek değerini gösteren bir hesaplamadır. Bu hesaplama, şirketin ne kadar varlığa sahip olduğunu ve gelecekte ne kadar kazanabileceğini değerlendirir. 

 • Adil değer analizi, şirketin nasıl performans gösterdiğini ölçmek ve yatırım kararlarına yardımcı olmak için kullanılır. 
 • Ancak gelecekteki belirsizlikler nedeniyle adil değer tahmini yapmak bazen zor olabilir.

🏥 Agilent Technologies (A)

Agilent; sağlık, kimya, gıda ve çevresel alanlarda etkisini gösterebilecek, insan yaşamı üzerine çeşitli faaliyetler geliştiriyor. Daha çok sağlık sektörünü ilgilendiren, klinik teşhis yatırımları ise şirketin en iddialı olduğu alan. 

Analist Notu: İnsan Sağlığına Yatırım Yapan 4 Uzun Vadeli Büyüme Hissesi

 • Genel anlamda Agilent, bilim ve insan sağlığı operasyonlarında güçlü analitiğe sahip bir büyüme hissesi olarak görülüyor.
 • A’nın adil değeri $151 dolar olarak hesaplanıyor.

🩻 Waters (WAT)

Yine bir diğer insan sağlığı hissesi olan Waters, ilaç şirketlerinin moleküllerin yapısını analiz etmede, ilaç keşfinde ve geliştirmesinde kullandığı ürünler geliştiriyor. WAT’ın geçtiğimiz dönemde yeni kurulan yönetim ekibiyle birlikte, faaliyet gösterdiği pazarda öne çıkacağı düşünülüyor.

 • Waters’ın adil değeri $323 olarak açıklanıyor.

🦠 Vertex Pharmaceuticals (VRTX)

Vertex, kistik fibrozis özelinde araştırmalar yürüten ve diğer hastalıkların da çözümüne katkıda bulunan bir biyo-ilaç şirketi. 

 • Şirketin geçtiğimiz ilk çeyrekte 2,37 milyar dolar ürün geliri, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla 13% büyüme kaydetti. 

VRTX’in önümüzdeki 18 ay içinde büyümesini hızlandırması bekleniyor. Satışlar ise son dönemde beklenenden güçlü talep ve şirketin üç kombinasyonlu gen terapisi sebebiyle artmaya devam ediyor gibi gözüküyor.

 • Vertex’in kistik fibrozis için geliştirdiği Total Trikafta isimli ilacın satışları, ilk çeyrekte toplam gelirin 88%’ini oluşturarak büyük katkı sağlarken, analistler şirketin 2023 yılı toplam gelirinin 10 milyar dolara yaklaşmasını bekliyor. 
 • Biyo-ilaç üreticisinin 375 dolar 12 aylık hedef fiyatı bulunuyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Morningstar