Analist Notları

Analist Notu: Havacılık Şirketleri Yükselişe Hazır mı?

June 7, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Analist Notu: Havacılık Şirketleri Yükselişe Hazır mı?

Hava yolu hisselerinin pandemi dönemi ile ayı piyasasına girmesinden bu yana uzun zaman geçti. Bankalar, enerji şirketleri ve perakendeciler pandemi döneminin neden olduğu kayıpları hızla telafi ederken, çoğu sektörün aksine, hava yolu şirketleri henüz toparlanamadılar. 

Haziran 2023 itibarıyla, çoğu ABD ve Kanada hava yolu şirketi 2019’daki zirvelerinin altında kalmaya devam ediyor. Öte yandan artık gelirlerini hızla artırmaları bu tarafta güncelde ucuz kalmış kârlı şirketlerin olduğunun ve bu şirketlerin önümüzdeki süreçte yükseliş kaydedebileceğinin bir işareti. 

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Genel Müdürü Willie Walsh, “2023’teki hava yolu mali performansı beklentileri aşıyor. Daha güçlü kârlılık, birkaç olumlu gelişmeyle destekleniyor. Çin, COVID-19 kısıtlamalarını beklenenden daha erken kaldırdı. Kargo gelirleri, hacimler artmasa da pandemi öncesi seviyelerin üzerinde kalıyor. Maliyet tarafında biraz rahatlama var. Jet yakıtı fiyatları, hala yüksek olmasına rağmen, yılın ilk yarısında yumuşadı.” dedi. 

Sektörel Görünüm Uçuşa Hazır!

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), artan kârlılık ve güçlü toparlanma konusunda umut verici bir tablo çizdi ve hava yolu endüstrisi için 2023 görünümünü revize etti. IATA, net kârda önemli bir artış ve yolcu talebinde yeniden canlanma öngörerek, küresel havacılık sektörü için olumlu bir gidişata işaret ediyor.

Bu görünüme göre IATA, hava yolu endüstrisinin bu yıl 9,8 milyar dolar net kâr elde etmesini ve önceki tahmini olan 4,7 milyar doları aşarak 1,2%’lik net kâr marjına işaret etmesini bekliyor.

Dünyanın çeşitli yerlerinde COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılması ve insanların hava yolculuğuna olan güveninin yeniden kazanmasıyla birlikte, sektörün yolcu hacminde bir artış görmesi muhtemel gözüküyor. IATA, 2023’te toplam 4,35 milyar yolcunun pandemi öncesi seviyelere yaklaştığını ve bu ivmenin seyahat sektörünün direncinin altını çizdiğini tahmin ediyor.

Analist Notu: Havacılık Şirketleri Yükselişe Hazır mı?

Güncel verilere göre hava yolları, yılın ilk beş ayında 1200’e yakın yeni uçak siparişi vererek, pandeminin ardından yolcu trafiği toparlanmaya devam ederken sektörde yeniden canlanan talebin altını çizdi.

Havacılık danışmanlığı şirketi IBA’nın araştırmasına göre, rakamlar Air India’nın Airbus ve Boeing’den 470 adet tek koridorlu ve uzun mesafe geniş gövdeli uçak satın alacağına dair Şubat ayında yaptığı duyuru da dahil olmak üzere üç çarpıcı anlaşmayla desteklendi. Mayıs ayı sonuna kadar opsiyonlar dahil 1198 sipariş verildi.

Büyük sipariş hacmi, hava yollarının talebinin ne kadar hızlı bir şekilde pandemi öncesi seviyelere geri döndüğünün altını çiziyor. Ayrıca Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği de yurt içi seyahatin salgın öncesi seviyelere geri döndüğünü ve Asya-Pasifik bölgesindeki hava yolları liderliğinde toplam yolcu trafiğinin nisan ayında yıllık bazda 46% arttığını söyledi. 

Peki, hangi hisselere bakmalıyız?

Analist Notu: Havacılık Şirketleri Yükselişe Hazır mı?

Odağımız piyasa değeri yüksek ve güçlü hava yolları şirketleri olmalı. Bu noktada fiyat kazanç oranlarındaki ucuzluk ve kârlılıklarındaki pozitif görünüm temel değerlendirme kriterlerimiz olabilir.

Analist Notu: Havacılık Şirketleri Yükselişe Hazır mı?

✈︎ American Airlines Group (AAL), 27 Nisan’da şirket ilk çeyrek kazançlarını bildirdi. 

Şirket, ilk çeyrekte 10 milyon dolar kâr bildirdi, çünkü uçuşları hızlandırdı ve gelirdeki sıçrama yüksek maliyetleri geride bıraktı.

Toplam gelir 37% arttı ve seyahat talebinin geri dönmesiyle de yolcu geliri 40% arttı. 

Ucuz mu? Güncel fiyat kazanç oranının 5,46 ile sektör ortalaması olan 20,98’in oldukça altında kalmaktadır. Bu da şirketin güncelde ucuz olduğunun bir kanıtıdır.

Analist Notu: Havacılık Şirketleri Yükselişe Hazır mı?

✈︎ United Airlines (UAL), 18 Nisan’da ilk çeyrek kazançlarını açıkladı. Şirket, iş seyahatlerinin azalması ve tatil amaçlı seyahat edenlerin daha geleneksel seyahat dönemlerine dönmesi nedeniyle yılın ilk üç ayında zarar bildirdi, ancak havayolu şirketinin CEO’su, yoğun seyahat sezonunun başlangıcı için yapılan güçlü rezervasyonlar sayesinde ikinci çeyrekte kar beklediğini söyledi.

Şirketin gelirleri 50%’den fazla artarken net zararları 86% azaldı. 

Havayollarının ne kadar uçtuklarına kıyasla ne kadar para kazandığının bir işareti olan mevcut koltuk başına gelir, bir yıl öncesine göre 22%′den fazla arttı.

Yolcu geliri ise 2022’nin aynı çeyreğine göre 60% arttı.

Ucuz mu? Şirketin güncel fiyat kazanç oranı 8,33 ile sektör ortalaması 20,98’in altında kalmaktadır.

Analist Notu: Havacılık Şirketleri Yükselişe Hazır mı?

✈︎ Delta Air Lines (DAL)‘ın 13 Nisan’da açıkladığı çeyreklik bilançosuna göre şirket, yılın ilk üç ayında daha önce tahmin ettiğinden daha büyük bir kayıp bildirdi, ancak ikinci çeyrek için analistlerin tahminlerinin üzerinde tahmin edilen gelir artışı ve kâr, diğer sektörlerdeki zayıflığa rağmen güçlü seyahat talebinin sinyalini verdi.

Delta, kısmen 34% zam içeren yeni, dört yıllık bir pilot sözleşmesinden de kaynaklı olarak 363 milyon dolar veya hisse başına 57 sent net zarar açıkladı. Bu, seyahat talebinin hala toparlandığının bir işareti çünkü şirketin bir önceki yıl paylaştığı aynı dönemde 940 milyon dolar veya hisse başına 1,48 dolar net zarar bildirdiği düşünülürse şirket için olumlu değerlendirilebilir.

Ayrıca Delta, kurumsal rezervasyonlarının toparlandığını ve yurt içi satışların mart ayında 85%’inin 2019 seviyelerine geri döndüğünü söyledi.

Öte yandan şirket, analistlerin tahminlerinin üzerinde olan ikinci çeyrek için gelir artışı ve kâr tahmini yaptı.

Ucuz mu? Delta’nın fiyat kazanç oranı 12,77 ile sektör ortalaması 20,98’in altında bulunmaktadır.

Analist Notu: Havacılık Şirketleri Yükselişe Hazır mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: IATA, IBA, American Airlines Bilanço, United Air Lines Bilanço, Delta Air Lines Bilanço