Analist Notları

Analist Notu: Forbes Global 2000 Listesinin Zirvesinde Bir Banka Hissesi Var

June 14, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analist Notu: Forbes Global 2000 Listesinin Zirvesinde Bir Banka Hissesi Var

Bu yıl, dünyanın en büyük halka açık şirketlerine kapsamlı bir bakış sunan Global 2000’in 20. yıl dönümü! Global 2000 listesi 20 yıldır 2003’te kullanılan aynı metodoloji kullanılarak derleniyor ve en büyük halka açık şirketleri; satışları, kârları, varlıkları ve piyasa değerlerine göre dört ölçümde taramak için FactSet Research sistemlerinden gelen veriler kullanılıyor.

Amerika Birleşik Devletleri, Global 2000’deki şirketlerin 611’ine ev sahipliği yapıyor, bu sayı geçtiğimiz yıl 595 idi. Ayrıca listedeki ilk 100 ABD hisse senedi, son on yılda en büyük uluslararası hisse senetlerinden önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi.

“Too Big to Fail”: JPMorgan

Jamie Dimon’ın “batmak için çok büyük olan JPMorgan (JPM)‘ı” 611 ABD şirketine liderlik ederek dünyanın en büyük şirketleri listesinin zirvesindeki konumunu yeniden kazandı. 

Analist Notu: Forbes Global 2000 Listesinin Zirvesinde Bir Banka Hissesi Var

Banka sektörü için zorlu geçen bir yıla rağmen Forbes’in listesinde 2022’de 292 banka varken güncelde 302 banka yer alıyor.

JPMorgan 2011’den bu yana ilk kez dünyanın en büyük şirketlerinin yer aldığı Forbes Global 2000 listesinde “1 numara” konumunu yeniden kazandı. 

JPMorgan’ın mart ayına kadar olan 12 aylık dönemde 180 milyar dolarlık toplam geliri, büyük ölçüde genişleyen net faiz marjları sayesinde geçen yılki 125 milyar dolar seviyesinden 44% arttı.

JPMorgan; Silicon Valley Bank, Signature Bank ve First Republic Bank’ın iflaslarına yol açan bankacılık kaosu boyunca istikrarlı bir banka olarak olaylı bir bahar geçirdi.

Şirket, 1 Mayıs’ta First Republic’i satın alarak 92 milyar dolarlık mevduatın ve 203 milyar dolarlık kredi ve menkul kıymetlerin kontrolünü ele geçirdi ve banka, mevduatlarda yıldan yıla 2%’lik bir artışla ilk çeyreğin sonunda 2.38 trilyon dolara ulaştığını bildirdi. 

Uzun süredir CEO olan Jamie Dimon, JPMorgan’ın ilk çeyrek kazançlarının ardından bir basın açıklamasında, “ABD ekonomisi genel olarak sağlıklı temeller üzerinde olmaya devam ediyor – tüketiciler hâlâ harcama yapıyor ve şirketler güçlü bilançolara sahip yani işletmeler iyi durumda. Ancak son bir yıldır gözlemlediğimiz fırtına bulutları ufukta görünüyor ve bankacılık sektöründeki çalkantı bu riskleri artırıyor.” dedi.

Elbette listede yükselen tek banka JPMorgan değil! New York Community Bancorp (NYCB) ve First Citizens BancShares (FCNCA), sırasıyla iflas eden Signature Bank ve Silicon Valley Bank’ı satın aldıktan sonra birkaç yüz sıra yükseldi.

Aşağıda Forbes Global 2000 listesinde yer alan ve ani değişiklikleri ile dikkat çeken 10 banka hissesini bulabilirsin.

Analist Notu: Forbes Global 2000 Listesinin Zirvesinde Bir Banka Hissesi Var

Analist Notu: Forbes Global 2000 Listesinin Zirvesinde Bir Banka Hissesi Var

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Forbes Global 2000