Analist Notları

Analist Notu: Endekslerin Ayı Piyasası Bitti mi?

Analist Notu: Endekslerin Ayı Piyasası Bitti mi?
Google News Icon Takip Et

Ayı piyasasını, ‘endekslerin tepe noktalarından, korku ve paniğin eşlik ettiği en az 20%’lik düşüş’ olarak tarif etsek yanılmış olmayız. Peki, ayı piyasasının bittiğini nasıl tanımlarız? ‘Endekslerin dip seviyelerden yeniden 20%’nin üzerinde yükseliş yaşaması’ desek, bir önceki kadar net konuşamamış oluruz.

S&P 500’e bakacak olursak, sıkılaşmada en kötünün geride kaldığı sinyalleri ile Kasım 2022’deki 3500 dip seviyesinden 24% yukarıda olduğunu görüyoruz. Yani bu, ayı piyasası bitti mi demek?

Analist Notu: Endekslerin Ayı Piyasası Bitti mi?
S&P 500’ün Kasım 2022’den Günümüze Yükselişini Vurgulayan Fiyat Grafiği

Buradaki 20% ifadesi elbette ki yalnızca bir sayıdan ibaret. Asıl bakmamız gereken nokta, piyasaların güçlü bir momentum ile sağlam bir yükseliş trendi içine oturmuş olması. 

ABD endekslerinin hâlâ bir ayı piyasasında olup olmadığı konusunda şüpheler var. 

  • Şirketlerin kazançları geçtiğimiz çeyreklere kıyasla düşüyor. Beklentilerin üzerinde güçlü kalan ekonomik aktivitede yavaşlama emareleri izleniyor ve bir resesyon indikatörü olarak görülen negatif getiri eğrisi gittikçe dip seviyelere hızlanıyor. 
  • Son olarak S&P’nin 24%’lük yükselişinde, 7 büyük teknoloji şirketinin ağırlığı çok büyük.

Yine de bir süredir devam eden rallinin belki biraz daha ilerlemesi olası. Dilersen, bunun sebeplerinden bahsedelim.

💸 Enflasyon? 

Ülkede enflasyon beklentileri kontrol altında tutuluyor gibi gözüküyor. Enflasyon, şirketler ve endeksler için pek de iyi bir dost değil. Beklentilere bakacak olursak bir süredir düşüş izleniyor. Cleveland FED’in iki yıllık enflasyon beklentisi modeli ve Michigan Üniversitesi’nin 12 aylık enflasyon anketlerine göre beklentiler bir süredir düşüyor ve düşüş devam edecek gibi duruyor.

Analist Notu: Endekslerin Ayı Piyasası Bitti mi?
Enflasyon Beklentileri Grafiği (%)

Endekslerin, hisselerin, tahvil getirilerinin ve doların volatiliteleri (oynaklıkları) de enflasyon beklentileri gibi git gide azalıyor.

📈 Ralli Yeni mi Başlıyor?

Öte yandan, haziran ayının başlangıcından itibaren bakarsak, S&P 500’ü taşıyan 7 devin dışında orta ve küçük ölçekli şirketlerin yeni yeni hareketlerine başladığını görüyoruz. Yapay zekâ furyası elbette burada hisselerin hareketinde öne çıkıyor. 

Analist Notu: Endekslerin Ayı Piyasası Bitti mi?

Yatırımcıların korku ve açgözlülüklerini ölçen metriklere göre ise korku yerini açgözlülüğe bırakmış durumda. Bireysel yatırımcıların katıldığı bir ankete göre 3 aylık ortalamalarla hesaplanan boğa ve ayı piyasası beklentileri pozitif tarafa yönelmiş durumda. 

  • Bu da piyasa oyuncularının ayı piyasasının sona ermesi gerektiğini beklediğini gösteriyor.

Tüm bu sebeplerle oldukça basit düşünmeye çalışalım. Ekonomik aktivite ve şirketlerin kazançları beklenenden daha az yavaşladığı sürece, endeksler momentumlarını koruyacak gibi gözüküyor. Bu da bize ayı piyasasının belki de bitmiş olabileceği fikrini veriyor. 

Yine de negatif getiri eğrisi gibi resesyon indikatörlerinin ekonomideki etkisinin gecikmeli olarak görüldüğünü, bu sebeple 2-3 ay sonrası için net bir şekilde ayı piyasasının bittiğine dair bir bahis yapmak pek kolay olmayacaktır. Şu anki görünümün pozitifle devam ettiğini ancak ABD ekonomisi ve FED’in bizi her zaman sürprizlerle karşılayabileceğini unutmamamız lazım.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Financial Times