Analist Notları

Analist Notu: Elon Musk, Tesla’dan Ayrılırsa Yatırımcılar Nasıl Etkilenir?

May 15, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analist Notu: Elon Musk, Tesla’dan Ayrılırsa Yatırımcılar Nasıl Etkilenir?

Tesla’nın İzlandalı bir bireysel yatırımcısının aklına bir soru geldi: Olur da Elon Musk şirketten ayrılırsa Tesla’ya ne olur?

Bir şirketin CEO’su veya bir kilit ismi, bazı şirketler için olması gerekenden fazla önem arz edebiliyor.

  • Örneğin; Berkshire Hathaway’in CEO’su ve tüm zamanların en iyi yatırım gurusu Warren Buffet. Warren’ın başına bir şey gelmesi halinde Berkshire hisselerinin ağır biçimde baskı göreceği tahmin ediliyor. Hatta bu risk sebebiyle rating şirketleri Berkshire’ın notunu bile düşürdüler.

Tesla hisselerinin de ipinin bağı Elon Musk’ın ellerinde desek yanılmış olmayız. Hatırlayacağımız üzere Nisan 2022’de Musk, Twitter’ı satın almak için ilgilendiğini söylediğinde Tesla hisseleri çakılmıştı. Şimdilerde ise Tesla CEO’sunun Twitter’ın başına yeni birini getireceği haberleri, elektrikli araç üreticisinin hisselerini destekliyor.

Şirket performanslarının CEO’larla olan korelasyonlarından da bahsedelim. 59 CEO, S&P 500 içerisindeki şirketlerinden ayrıldıktan sonra, bu şirketler 1 sene boyunca yaklaşık 11% ile endeks altı performans sergiledi.

  • Bu sebeple Tesla yatırımcılarının akıllarındaki, “Elon Musk giderse Tesla’ya ne olur?” sorusu önem kazanıyor.

Tesla ise yatırımcıların bu sorusuna, şirketin Elon Musk’tan tamamen bağımsız olduğunu, yönetiminin gelecek planlamasını başarılı bir şekilde yaptığını ve gerektiğinde ihtiyaca yönelik işe alımların veya terfilerin geç kalınmadan yapılacağını vurgulayarak dönüş sağlıyor. EV üreticisi, bu tarz üretilecek soruların şirkete zarar vereceğinden de bahsediyor.

Analist Notu: Elon Musk, Tesla’dan Ayrılırsa Yatırımcılar Nasıl Etkilenir?

Musk’ın deli dolu hareketlerine hepimiz alışığız aslında. Elon, olur da CEO’luktan istifa edecek olursa, bu durumun Tesla için risk oluşturabileceği tartışılmaz durumda. 

  • Geçmişte Musk’ın siyasi tweetleri neticesinde endişelenen yatırımcılar, müşterilerin Tesla’dan vazgeçebileceği endişesiyle hisseleri satmıştı
  • Aynı şekilde Twitter’ın satın alım ve pazarlık döneminde de Tesla hisseleri endişeler sebebiyle baskılanmıştı.

Ünlü kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de Mart ayının sonunda Tesla’nın kredi notunu bir tık yükseltmişti. Notun neden daha fazla yükselmediği merak edilince de, arkasında Elon Musk’a olan bağlılığın yattığı anlaşıldı. Şirket her ne kadar elektrikli araç pazarını domine ediyor olsa da, Musk’ın her hareketiyle korele olan hisse performansını gözden kaçıramayız.

16 Mayıs’ta Tesla yatırımcı toplantısında, ortaklarının sorularını cevaplayacak ve yeni gelişmeleri tanıtacak. Yatırımcıların birleşip bu ve bunun gibi soruları sorması bekleniyor, Tesla’nın vereceği yanıtların yatırımcıları tatmin edip etmediğini göreceğiz.

Analist Notu: Elon Musk, Tesla’dan Ayrılırsa Yatırımcılar Nasıl Etkilenir?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Morningstar, Barron’s