Analist Notları

Analist Notu: Bu Hafta Bizi Ne Bekliyor?

June 26, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Analist Notu: Bu Hafta Bizi Ne Bekliyor?

FED Başkanı Jerome Powell’ın geçen haftaki konuşmasında, yıl içinde faiz artışlarının devam edeceğine yönelik sinyaller ABD endeksleri üzerindeki baskıyı artırdı. Yatırımcılar, ABD Merkez Bankası’nın bir sonraki hamlesine odaklanmışken bu hafta dikkatler; enflasyon, tüketici güveni ve büyüme verisinde olacak.

  • Spor perakendecisi Nike (NKE)’ın da 2023’ün ilk yarısı ve haziranın son haftası itibariyla açıklayacağı finansal sonuçlar önem arz ediyor.

Enflasyon verisinin öncü indikatörü diyebileceğimiz Kişisel Tüketim Harcamaları verisi, bu haftanın takviminde önemli bir yere sahip, gözler özellikle çekirdek rakamda olacak. Her ne kadar inatçı gözükse de ve beklentiler de değişmeyecek bir veriye işaret etse de, olası bir soğuma yahut yükseliş FED’in sinyalini verdiği diğer faiz artırımlarının gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine dair bir ön bilgi sağlayabilir.

Kazançlarda ise bahsettiğimiz üzere Nike (NKE), Carnival (CCL), Walgreens (WBA) ve Micron Technology (MU) öne çıkıyor. Piyasalar ise şirketlerin sonuçlarında, zayıf bir yıl başlangıcına karşın, güçlü bir yarıyıl ve çeyrek kapanışı görmeyi umuyor. 

Özellikle Nike (NKE) bilançosunun ülke genelinde toptan ve perakende satışlar özelinde bir ön bakış sağlaması bekleniyor. Geçtiğimiz çeyreklerde elindeki fazla stoklar sebebiyle çok da pozitif yorumlanmayan spor perakendecisinin sonuçları, bu çeyrekte de dikkatle izlenecek. 

  • Geçtiğimiz dönemde Kuzey Amerika ve Avrupa’daki spor giyim kanalları yoluyla yapılan satışlar bariz bir yavaşlama kaydetti. Bu da markaların ellerindeki stokların gittikçe artmasıyla sonuçlandı. 
Analist Notu: Bu Hafta Bizi Ne Bekliyor?

Endeksler ise Powell’ın şahin açıklamaları sonrası haftalardır devam eden yükseliş serilerine son verdi. Nasdaq sekiz haftalık rallisini, kayıpla kapattığı bir haftayla sonlandırırken, S&P 500 ise beş haftalık ‘up-only’ serisini noktalamış oldu. 

  • Böylece 2023 yılı itibariyle getiriler, Nasdaq özelinde 30%, S&P 500 14% ve Dow Jones Industrial özelinde 2% civarında bulunuyor.
Analist Notu: Bu Hafta Bizi Ne Bekliyor?

Geçtiğimiz haftaki iki günlük açıklamalarda, aslında oldukça alışık olduğumuz cümleleri baştan duyduğumuz etkinlikte Powell, enflasyonun beklenenden hâlâ yüksek olduğu ve onu alt etmek için uzun bir yolun FED’i beklediğine değinmişti. 

  • Bu sebeple bu haftaki öncü enflasyon verisi, ABD Merkez Bankası’nın 26 Temmuz’daki toplantısına kadar olan süreçte bir miktar daha önemli hale geliyor.

Manşet enflasyonda geri çekilmeyi takip etsek de çekirdek rakamda değişimin oldukça az olması, Powell’ın bu sözlerini destekler nitelikte aslında. 

Piyasaki fiyatlamalara baktığımızda ise güncelde 26 Temmuz’da gerçekleşecek toplantıda 71,9% ihtimalle 25 baz puanlık bir faiz açıklanması bekleniyor.

Analist Notu: Bu Hafta Bizi Ne Bekliyor?

Öte yandan Yeni Konut Satışları verisi de bu salı takip edilecek. Ekonomistler ev fiyatlarının yıldan yıla 2,6%’ya yakın düşüş kaydetmesini bekliyor. Çarşamba günü Powell’ın konuşması ve perşembe günü ise ABD ekonomisinin büyüme verisini alacağız. Faiz artışlarına odaklı bir piyasada ikinci plana atılan resesyon ihtimali geçtiğimiz hafta itibariyle daha hissedilir hale geldi ve piyasadaki gerginliğin dozunu artırdı. Tam da bu sebeple ekonominin küçülmesi resesyon korkusunu derinleştireceğinden perşembe günü gelen sonuç da piyasa tarafından fiyatlanacaktır.

Geniş bir perspektiften bakacak ve toparlayacak olursak, piyasalar yapay zekâ kaynaklı başlayan rallinin devam etmesini umuyor. Geçtiğimiz haftaki düzeltme şu anlık sağlıklı olarak görülse de, bu haftaki büyüme ve tüketim harcamaları verileri risk iştahının devam edip etmeyeceğini bize gösterecek.

Analist Notu: Bu Hafta Bizi Ne Bekliyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Nasdaq, CME