Analist Notları

Analist Notu: ABD’nin Yenilenebilir Enerji Devrimi

May 2, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Analist Notu: ABD’nin Yenilenebilir Enerji Devrimi

Tarihe şöyle bir göz attığımızda sanayi ve endüstri devrimi, buharlı makinelerin kullanımı gibi gelişmelere rastlıyoruz. Ancak devrimler, içinde bulunduğumuz dönemde yaşanınca o kadar da etkileyici ve dikkat çekici hissettirmiyor nedense…

Son 15 yıllık dönemde farkında olmasak da müthiş bir devrime tanıklık ediyoruz: Özellikle ABD’de gerçekleşen yenilenebilir enerji devrimi!

  • ABD Enflasyon Azaltma Yasası (IRA), fosil yakıtların ürettiği enerji miktarını ikiye katlayabilecek yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimini teşvik etmek amacıyla 3 trilyon dolarlık yatırım teşviği açıkladı.

♻️ Yenilenebilir Enerjide ABD’nin Konumu

Shale revolution” olarak adlandırılan ve ABD’nin son dönemde fosil enerji üretiminde Orta Asya’ya karşı maliyet avantajına sahip olduğu devrimin sonuna geliyor olabiliriz. 

Analist Notu: ABD’nin Yenilenebilir Enerji Devrimi

Petrol ve doğal gaz rezervlerinin her geçen gün azaldığını hesaba katarsak, teşviklerle birlikte ABD, yenilenebilir enerjide de küresel maliyet lideri olabilir.

  • Elektrifikasyon, temiz karbon ve hidrojen gelişmeleri hızını gittikçe artırıyor. 2022 ve sonrası için Goldman Sachs analistlerinin yaptıkları tahminlere göre, fosil yakıt üretiminin sert şekilde düşeceği, yenilenebilir enerji üretiminin ise yükselişini hızlandıracağı düşünülüyor.
Analist Notu: ABD’nin Yenilenebilir Enerji Devrimi

Enflasyon Azaltma Yasası’nın yatırım teşvik paketinin, şu zamana kadarki temiz enerji yatırımları arasında görülen en büyük teşvik olduğunu söyleyebiliriz. Yatırımın 2032 yılına kadar 1.2 trilyon dolarının teşvik edilmesi planlanırken rüzgar, güneş, biyoenerji ve hidrojen dahil tüm sekörlere dağıtılması bekleniyor. 

  • Teşvikler, sektörde 2050 yılına kadar 11 trilyon dolarlık alt yapı yatırımını tetikleyebilir.

🤔 Peki, Hangi Sektörler Etkilenecek?

Burası önemli! Atılan adımların etkilerinin en net görüleceği alanlardan biri ulaşım sektörü olabilir. Elektrikli araçlar için düzenlenmiş vergiler, ticari elektrikli araç kredilerinin teşviği ve daha temiz yakıtların yaygınlaşmasıyla birlikte temiz ulaşımın evrilmesi, devrimde büyük rol oynayacaktır.

  • Ulaşımdan sonra kritik öneme sahip diğer birim ise güç üretim alanı. Halihazırda ABD’nin toplam karbon emisyonunun 30%’unu fosil yakıtlardan elde edilen güç üretimi oluşturuyor.
  • Bu alanda yenilenebilir enerji alt yapısıyla atılacak adımlar inşaattan tüm endüstrilere kadar etkili olacaktır. 
Analist Notu: ABD’nin Yenilenebilir Enerji Devrimi

ABD’nin güç ihtiyacındaki talebin 2050 yılına kadar 2,5 kat artması bekleniyor. Dolayısıyla bu alan için takribi 7 trilyon dolarlık bir alt yapı yatırımı yapılması gerektiği tahmin ediliyor. 

⚡️ Son olarak, elektriğin gücünü asla küçümsememek lazım. Goldman Sachs analistlerine göre, gelecek 15 yılda, bireysel kullanıcılardan ticari işletmelere kadar kullanılan doğal gazın yerini elektrik enerjisi alacak

  • Ülkelerin, elektrikli araç kullanımını 2030 yılına kadar artırmak istediklerini biliyoruz. Günümüzde tüm ulaşım türlerinin 70%’i petrole bağımlı durumda ancak talebin bu zamana kadar yavaşlayacağı ve elektriğe kayacağı tahmin ediliyor.

Alttaki grafikte gördüğümüz üzere (mavi çizgi), elektrikli araç satışlarının 2030 yılından sonra adeta patlama yapması bekleniyor.

Analist Notu: ABD’nin Yenilenebilir Enerji Devrimi

Otomobil sektöründe temiz enerjiye olan talep, bağlantı ve şarj istasyonlarında sıklıkla kullanılan alüminyum, bakır, lityum ve nikel gibi emtialara olan ihtiyacı da beraberinde getirecek. 

İçinde bulunduğumuz dönemde, henüz çok farkında olmasak da gelecekte belki okullarda yenilenebilir enerji devrimi adıyla ders olarak okutulabilecek gelişmelerin bire bir şahidiyiz. Bu devrimi daha iyi anlayıp gelecekte oluşabilecek fırsatları kaçırmamak ve avantaja çevirmek ise bize kalıyor. 

Enflasyon Azaltma Yasası’ndan faydalanabilecek şirketlerden bazıları:

– First Solar (FSLR)

– Sunrun (RUN)

– Constellation Energy (CEG) 

– Exelon (EXC)

– NextEra Energy (NEP)

– Plug Power (PLUG)

Analist Notu: ABD’nin Yenilenebilir Enerji Devrimi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı