Analist Notları

Analist notu: ABD’deki Halka Arzların Ekonomik Arka Planı İyileşiyor!

Analist notu: ABD’deki Halka Arzların Ekonomik Arka Planı İyileşiyor!
Google News Icon Takip Et

ABD’deki halka arzların (IPO) ekonomik arka planı, hisse senedi fiyatlarının görece stabil hale gelmesi ve şirket yöneticileri arasında güvenin artmasıyla iyileşiyor. 🏦

📊 Goldman Sachs’ın Halka Arz Barometresi, halka arzların ortalama sıklığıyla uyumlu bir seviye olan 93’e yükseldi. (100 değeri, belirli bir ayda gerçekleşen halka arzların ortalamasına eşittir.) Barometreye göre, halka arz sıklığı Eylül 2022’deki düşüşün ardından tekrar yükselişe geçti.

Goldman Sachs’ın Halka Arz Barometresi

Analist notu: ABD'deki Halka Arzların Ekonomik Arka Planı İyileşiyor!

Bu ölçüm, makro çevrenin halka arzlar için ne kadar elverişli olduğunu ölçmek için önemli bir ipucu sunar.

  • 📈 Barometre, temel aldığı diğer bileşenler tarafından da desteklenmektedir. Analistlerin ortalama tahminlerinin önümüzdeki 12 ay içinde 65%’lik bir resesyon olasılığını fiyatlamasına rağmen CEO’ların mevcut finansal konjonktüre ve makro ekonomik görünüme olan güveni arttı. Kısa vadeli hazine getirileri, FED’in sıkılaşma döngüsünün sonuna yaklaştığına dair işaretlerle birlikte zirveye ulaştı. Bu arada; hisse senedi değerlemeleri, tarihsel standartlara göre hâlâ yüksek. ISM imalat endeksi ise barometrede Eylül 2022’den bu yana iyileşmeyen tek değişken.

Ayrıca, gelişmekte olan piyasaların küresel hisse senedi piyasasındaki payının, önümüzdeki yıllarda ABD ve diğer gelişmiş piyasaları geçmesi bekleniyor. 🌍

  • 🚀 Goldman Sachs analistleri gelişmekte olan ülkelerin küresel hisse senedi piyasasındaki payının şu anda bulunduğu yaklaşık 27% seviyelerinden 2030 yılında 35%’e, 2050 yılında 47%’ye ve 2075 yılında 55%’e çıkacağını tahmin ediyor.

Bu bilgiler ışığında, ABD’deki halka arzların ekonomik arka planının iyileştiği sonucuna varabiliriz. Bu, yatırımcılar için olumlu bir haber olabilir; çünkü bu, daha fazla halka arzın ve potansiyel olarak daha fazla yatırım fırsatının yolunu açabilir. 🎯🏆

Şirket Birleşme ve Satın Almalarında (M&A) Durum Nasıl?

Yukarıda halka arz sayısındaki artışın mevcut makro ekonomik görünüme ve beklentilere ilişkin önemli ipuçları verdiğinden bahsettik. Bir yandan da mevcut şirketlerin birleşme ve satın alma hamleleri makro ekonomik görünüm ve beklentiler noktasında durumu daha iyi anlayabilmek adına perspektif sunabilir.

ABD’deki M&A anlaşmalarına baktığımızda mevcut görünümün mayıs ayında artış kaydederek nisan ayındaki 1.092 anlaşmaya kıyasla 1.201 anlaşma ile 10% artmış olduğunu gözlemleyebiliriz. İlaveten toplam M&A harcamalarındaki artış da belirtilebilir, mayıs ayındaki anlaşmalar için nisan ayına göre 22,6% daha fazla harcama yapıldı.

ABD M&A Endeksi 

Lacivert sütunlar: Anlaşma sayısı Mavi çizgi: Toplam Anlaşma Değeri

Analist notu: ABD'deki Halka Arzların Ekonomik Arka Planı İyileşiyor!

Kaynak: FactSet

Son üç aydaki M&A anlaşmaları açısından, hiçbir sektörün bir yıl önceki aynı çeyreklik döneme kıyasla M&A anlaşma aktivitesinde artış yaşamadığı söylenebilir. Öte yandan, FactSet tarafından takip edilen 21 sektörden 20’si, bir yıl önceki aynı çeyreklik döneme kıyasla düşüş yaşadı. Yani bir iyileşme olsa da  mevcut görünüm halen 2022 seviyelerinin altında. 

Birleşme ve satın alma anlaşma hacminde (bir yıl önceki çeyreklik döneme göre) en büyük düşüşe tanık olan dört sektörler ise şunlar: Finans, teknoloji, ticari hizmetler ve tüketici hizmetleri.

Mayıs ayında açıklanan en büyük anlaşmalar listesinin başında şunlar yer alıyor: 

  • ONEOK, Magellan Midstream Partners LP’yi 13,6 milyar dolara satın alma anlaşması, 
  • Chevron’un PDC Energy’i 6,3 milyar dolara satın alma anlaşması, 
  • Elliott Investment Management, Patient Square Capital ve Veritas Capital Fund Management liderliğindeki özel bir grubun, Syneos Health’i 4,5 milyar dolara satın alma anlaşması,
  • Tempur Sealy International’ın, Mattress Firm Group’u Steinhoff International’dan 4 milyar dolara satın alma anlaşması.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Goldman Sachs, Morgan Stanley, FactSet