Analist Notları

Analist Notu: ABD Enflasyon Verisi Açıklandı!

Mayıs 10, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analist Notu: ABD Enflasyon Verisi Açıklandı!

ABD ekonomisinin can alıcı verisi, tüketici enflasyonu (TÜFE) verisi açıklandı.

Nisan ayı yıllık enflasyonu, ABD İş Gücü İstatistikleri Bürosu tarafından beklentilerin altında 4,9% olarak açıklandı. 

  • Enflasyonun önemine, etkilerine ve nasıl okunması gerektiğine yazımızın “Sözlük” bölümünden ulaşabilirsin.

Enflasyon aylık olarak, nisan ayında 0,4% arttı. Mart ayında 0,1% olan aylık enflasyonun, nisan yükselişinin ana sebebinin OPEC’in arz kesintisi kararı nedeniyle yükselen petrol fiyatlarının bir yansıması olduğu belirtilebilir.

Analist Notu: ABD Enflasyon Verisi Açıklandı!

Nisan ayında gıda ve enerji hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon, yıllık 5,5% olarak açıklandı. Bu veri mart ayında 5,6% seviyesindeydi. Bu nedenle çekirdek enflasyonda soğuma emareleri olduğu izleniyor.

Tüketici fiyatlarındaki aylık değişimin bir diğer sebebi de barınma fiyatlarındaki yükseliş. Barınma endeksi yıllık bazda 8,1% artarken, aylıkta 0,4% yükseldi. Öte yandan, ikinci el araç fiyatları da aylık enflasyonun artışında etkili oldu. İkinci el araç fiyatları endeksi aylık bazda 4,4% artış kaydetti. 

  • Hatırlayacağımız üzere ABD’de tüketici enflasyonu, 9,1% ile Haziran 2022’de 1981 yılından bu yana en yüksek noktaya ulaşmıştı. FED ise geçtiğimiz FOMC toplantısında faizi beklentilere paralel 25 baz puan artırarak, faiz patikasında artık sona gelindiğini ima etmişti.

Ülkede her ne kadar üretim alanındaki büyüme hâlâ yavaş seyretse de geçtiğimiz hafta 253 bin artış ile beklentilerin üzerinde açıklanan tarım dışı istihdamın sağlam duruşu ve enflasyondaki geri çekilme, ‘acaba yumuşak iniş mümkün mü’ düşüncesini akıllara getiriyor.

Açıklanan enflasyon verisi sonrası ise FED’in bir sonraki 14 haziran toplantısında faiz artırmayacağına dair beklentiler %86,9’a yükselirken, 25 baz baz puan ihtimali %13,1’e güncellendi.

Analist Notu: ABD Enflasyon Verisi Açıklandı!

  • Çekirdek Enflasyon Nedir? Gıda ve enerji fiyatlarının görece daha oynak olmasından dolayı bu iki kalem dışındaki ürün ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişimleri aylık olarak ölçer. 
  • Neden Önemlidir? Bu iki değeri hesaplamaya dahil etmediği için “çekirdek enflasyon” olarak adlandırılan değer, enflasyondaki değişime dair daha net bir resim sunar.

Veriye ilişkin beklentilere yer verdiğimiz içeriğimize buradan ulaşabilirsin.

📚 Sözlük

  • Nasıl Okunmalıdır? ABD ekonomisinin durumuna göre okunması da değişir. Geçtiğimiz yıl ABD son 40 yılın en yüksek enflasyonu ile mücadele etti ve bu mücadelesini faiz artışları ile destekledi. Yüksek enflasyon, yüksek faiz demek olduğu için beklentilerin altında kalan bir verinin ABD borsalarına pozitif etki etmesi beklenirken, üstünde gelen bir verinin de enflasyonist endişeleri körüklemesi ve negatif etki etmesi beklenebilir.
  • Detaylı Yorum: Makro verileri yorumlarken “dudak payı” bırakmak önemlidir. Beklentilerin üzerinde gelen bir verinin “ne kadar üzerinde veya altında” geldiği de çok önemlidir. Kimi zaman, kimi veriler bu dudak payında kalarak piyasaları çok fazla etkilemeyebilir.
  • Neyi Etkiler? Tek bir sektör veya hisse grubundan çok, tüm ABD borsalarını etkileme gücüne sahiptir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: U.S. Bureau of Labor Statistics, FRED

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti