Bültenler

Amerikan Borsalarında Listelenen Çin Teknoloji Şirketleri Hisseleri Düşmeye Devam Ediyor

September 9, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Amerikan Borsalarında Listelenen Çin Teknoloji Şirketleri Hisseleri Düşmeye Devam Ediyor

Alibaba, Baidu, NetEase ve Diğer Çin Teknoloji Hisseleri Neden Bugün Düşük Fiyattan İşlem Görüyor?

Bloomberg’in South China Morning Post’a (SCMP) dayanarak yaptığı habere göre; Çinli düzenleyicilerin son hamlesi yeni çevrimiçi oyunlara verilecek onayları geçici olarak durdurarak Amerikan Borsalarında listelenen Çin teknoloji şirketlerinden Tencent Holding (TCEHY), NetEase (NTES) ve Bilibili’ye (BİLİ) büyük bir darbe vurmak oldu.

Tencent ve NetEase, endüstrinin daha fazla gözetim altına alınması ve şirket kârlarının ikinci plana atılmasına yönelik raporların ardından Hong Kong’da Çin teknoloji hisselerinin elden çıkarılmasına öncülük etmişti.

Bloomberg’in bildirdiğine göre, yetkililer şirketleri, denetimi arttırmaya ve yasa dışı davranışları kontrol etmeye çağırdı. Şirketlerden ayrıca “müstehcen ve şiddet içeren içerikleri” kaldırmaları ve kâr odaklı aktivitelerden kaçınmaları istendi.

Reuters’ın bildirdiğine göre, Çin devlet medyası, yatırımcıları -sözde Metaverse’den kâr elde etmeyi umarak- Çin hisselerini körü körüne satın almamaları konusunda uyardı.
*Metaverse: Kullanıcıların diğer kullanıcılarla etkileşime girdikleri kolektif bir sanal paylaşım alanı.

Ulaştırma Bakanlığı ayrıca, araç çağırma endüstrisindeki yasa dışı davranışlara ve hâlâ uyumlu olmayan araç ve sürücüleri kullanan çevrimiçi platformlara yönelik baskının yoğunlaştırılmasını da tartıştı.

🏃🏽‍♀️Bir Adım Gerisi
Amerikan Borsalarında listelenen en büyük Çin teknoloji şirketleri hisselerinden bazıları, Çinli düzenleyicilerin yabancı borsalarda listelenmeyi engellemeye çalışması nedeniyle birkaç aydır düşüşte.

👀Nasıl Etkiledi?

  • Alibaba Group Holding (BABA) perşembe günü son kontrolde piyasa öncesi seansta %3,39 düşüşle 164,92 dolardan işlem görüyor.
  • Baidu (NASDAQ: BIDU) %2,57 düşüşle 158,5 dolardan işlem görüyor.
  • JD.com (NASDAQ: JD) %4,53 düşüşle 78,03 dolardan işlem görüyor.
  • DiDi Global (NYSE: DIDI) %3,45 düşüşle 8,67 dolardan işlem görürken, NTES %6,91 düşüşle 84,51 dolardan işlem görüyor.
  • BILI %6,98 düşüşle 79,81 dolardan işlem görüyor.

📌 Bu Haberde Adı Geçen Hisseler

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı