┼×irket G├╝nl├╝kleri

­čľą Midas ile ┼×irket G├╝nl├╝kleri – AMD

December 14, 2021 ÔÇó 4 dakika okuma s├╝resi
­čľą Midas ile ┼×irket G├╝nl├╝kleri – AMD

🔎 AMD’ye Yakından Bakalım

Advanced Micro Devices (AMD), 13 Aralık Pazartesi günü %3,42 değer kaybederek 133,80 dolara geriledi. Bu, şirketin yakaladığı yükselişin ardından düşüşle kapattığı ilk gün oldu.

AMD; günü, şirketin ulaştığı 52 haftanın en yüksek seviyesinin (164,46 dolar) 30,66 dolar altında kapattı.

Peki, AMD’nin Rakiplerinde Durum Ne?

Advanced Micro Devices (AMD), pazartesi günü rakiplerine göre ortalama bir performans gösterirken sektördeki rakiplerinden;

 • Nvidia (NVDA), %6,74 değer kaybederek 281,61 dolardan
 • Intel (INTC), %1,16 değer kaybederek 50 dolardan günü kapattı.

🤔 Ne Yapar Bu Şirketler? 

Advanced Micro Devices (AMD), dünya çapında yarı iletken üreten bir şirkettir. Kurumsal, bilgi işlem ve grafik olarak iki segmentte faaliyet gösterir. Bilgi işlem ve grafik segmenti ile masaüstü ve dizüstü bilgisayar işlemcileri, çip setleri ve entegre grafik işlem birimleri alanında hizmet verir. Kurumsal segmenti ile sunucular, sistem ürünleri ve oyun konsolu teknolojileri alanında hizmet sunar. Merkezi California’da bulunan şirketin yaklaşık 12.600 çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 167,31 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 9,76 milyar dolar.
 • Son 1 ayda AMD %8,47 değer kaybetti.

Nvidia (NVDA), bilgisayar grafik işlemci ve multimedya yazılımların tasarım ve üretim alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirket aynı zamanda oyuncular için GeForce, tasarımcılar için Quadro ve bulut tabanlı bilgi işlem kullanıcıları için GRID markalarıyla hizmet veriyor. Merkezi California’da bulunan şirketin yaklaşık 19 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 754,95 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 16,68 milyar dolar.
 • Son 1 ayda NVDA %5,81 değer kaybetti.

Intel (INTC); bilgisayar ürün ve teknolojilerinin tasarımı, üretimi ve satışı alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirket aynı zamanda ağ, veri depolama ve iletişim platform hizmeti de sunuyor. Merkezi California’da bulunan şirketin yaklaşık 110 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 205,74 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 77,87 milyar dolar. 
 • Son 1 ayda INTC %0,58 değer kaybetti.

⏪ Sektörün Arka Bahçesi

 • Bir ABD ticaret departmanı yetkilisi 10 Aralık Cuma günü verdiği bir demeçte; ABD yarı iletken endüstrisini desteklemeyi amaçlayan 52 milyar dolarlık bir fonun, çip tasarım faaliyetleri için finansman içereceğini söyledi ve fonların çoğunlukla üretimi destekleyeceği endişelerine değindi.
 • Haziran ayında daha büyük bir finansman paketinin parçası olarak Senato’dan geçen CHIPS Yasası, çip üretim kapasitesinin çoğunun Tayvan, Kore ve Asya’nın diğer bölgelerine kaydığı uzun süredir devam eden bir eğilimi tersine çevirmeyi amaçlıyor. ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, bu hafta tasarının 2022’ye sarkabileceğini söylese de çip endüstrisi savunucuları tasarının bu yıl yasalaşmasını ümit ediyordu.
 • ABD’nin büyük çip üreticisi firmaları; hükümet yetkililerine, yasanın tasarım yerine üretime odaklandığı konusunda hayal kırıklığı yaşadıklarını dile getirdi.
 • Ticaret Bakan Yardımcısı Don Graves ise Silikon Vadisi’nde endüstri yetkililerine karşı konuşurken; “Tasarım, inovasyon ve araştırma tarafını üretim tarafından ayıramazsınız. CHIPS Yasası geçtikten sonra, ekosistemin bir kısmının ihtiyaç duyduğu yatırımı ve desteği aldığından emin olmak için yatırım yapmaya daha çok odaklanacağız.” dedi.

👉 Haberin Olsun

 • Advanced Micro Devices (AMD)‘ın CEO’su Lisa T. Su; geçtiğimiz hafta, hisse başına ortalama 143,72 dolar fiyatla 125 bin AMD hissesi sattı. Toplam satış ise 18 milyon dolardı. 
 • ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC); geçtiğimiz hafta, Nvidia (NVDA)‘nın Arm’ı 80 milyar dolara satın alması halinde çip pazarındaki rekabetin zarar görebileceğini savundu. Federal Ticaret Komisyonu, bu satın alma işlemini durdurmak için dava açtı. 
 • Intel (INTC), Malezya’daki yeni tesisi için 7,1 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Malezya Yatırım Geliştirme Kurumu ise Intel’in, Penang eyaletinde gelişmiş yarı iletken teknolojileri için üretim yeteneklerini genişletmek adına Malezya’yı seçtiğini söyledi.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Advanced Micro Devices Inc (AMD) President & CEO Lisa T Su Sold $18 million of Shares

U.S. says Nvidia-Arm deal harms market for networking, self-driving car chips

Malaysia says U.S. chipmaker Intel to invest $7 billion in new facility

U.S. chip subsidies will support design activities -U.S. Commerce official

Veriler 13.12.2021 borsa kapanış saatine göre düzenlenmiştir. 

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.