Amazon

Amazon’dan Geliştiriciler için Yeni Yapay Zekâ Platformu!

April 14, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Amazon’dan Geliştiriciler için Yeni Yapay Zekâ Platformu!

Bulut platformu Amazon Web Services (AWS) için dün “olağan dışı büyüme” beklediğini açıklayan Amazon (AMZN), yeni yapay zekâ platformuyla geliştiricilere destek olacak. 

Şirket, Microsoft (MSFT) destekli girişim OpenAI’ın ChatGPT’sine benzer yeni yapay zekâ hizmetini duyurdu. Bedrock isimli bulut hizmeti, geliştiricilerin yazılımlarını iyileştirebileceği yapay zekâ sistemleri sunuyor. 

Bedrock yapay zekâ hizmetiyle geliştiriciler, Amazon’un Titan isimli dil modeli, AI21 girişiminin dil modelleri, Google destekli Anthropic ve Stability AI’ın metinleri fotoğraflara çeviren modellerine erişim sağlayabilecek. 

Ne dedi? Amazon CEO’su Andy Jassy, “Çoğu şirket bu dil modellerini kullanmak istiyor ancak gerçekten başarılı modellerin eğitilmesi milyarlarca dolara ve yıllara mal oluyor, şirketler bu süreçten geçmek istemiyor. Bu yüzden büyük ve halihazırda mükemmel olan, ayrıca kendi amaçları için uyarlayabilecekleri temel bir model istiyorlar. Bedrock, işte tam olarak bu!” diyor. 

Jassy’nin açıklamaları, Amazon’un yapay zekâ yarışında iddialı olduğunu gösteriyor. Ancak Amazon’un iddialı olduğu tek alan bu değil. Amazon Web Services için de ciddi beklentiler var. 

Amazon CEO’sunun Amazon Web Services açıklamaları için dilersen Amazon, AWS için “Olağan Dışı Büyüme” Bekliyor! başlıklı içeriğimize de göz atabilirsin. 

Amazon’dan Geliştiriciler için Yeni Yapay Zekâ Platformu!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC