Bültenler

Amazon, MGM’i 8 Milyar Dolara Satın Aldı

March 21, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Amazon, MGM’i 8 Milyar Dolara Satın Aldı

Deadline’ın haberine göre Amazon (AMZN), Bond serisinin sahibi ve Hollywood tarihinin en ikonik film stüdyolarından biri olan MGM’i satın almak için 8,5 milyar dolarlık anlaşmayı sonuçlandırdı. 

  • MGM nedir? Metro-Goldwyn-Mayer Studios, 1924 yılında kuruldu. Şirket uzun metrajlı filmler ve televizyon programları üreten ve dağıtan bir Amerikan medya şirketidir. 
  • Bu satın alım neden önemli? Amazon bu satın alımla birlikte yayın hizmeti Amazon Prime Video’nun kütüphanesini daha fazla genişletmeyi amaçlarken, aynı zamanda eğlence dünyasındaki konumunu da güçlendirmeyi hedefliyor. 
  • Rekabet avantaj sağlayacak mı? Uzmanlara göre bu satın alım, Amazon’un yüksek rekabet seviyesine sahip yayın hizmeti pazarında; Netflix (NFLX), Disney Plus (DIS) ve HBO Max (T) gibi rakiplerine meydan okumasını sağlayabilir.  

🦁 MGM, Amazon’a Ne Kadar İçerik Sağlayacak?

İlk olarak mayıs ayında duyurulan anlaşma; MGM’i, 4.000’den fazla filmi ve 17.000 TV programıyla birlikte Amazon çatısı altına getiriyor. 

  • Bond serisinin etkisi: 21.000’den fazla içerik arasında, son 60 yılda milyarlarca dolar hasılat yapan James Bond serisi ön plana çıkıyor. Serinin son filmi “No Time to Die“, vizyona girdiği ekim ayından bu yana dünya çapında 770 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.
  • Başka hangi içerikler ve hizmetler ön plana çıkıyor? MGM ayrıca “Rocky”, “The Handmaid’s Tale”, “RoboCop”, “Legally Blonde” ve Epix TV ağı dahil olmak üzere diğer önemli serilere de ev sahipliği yapıyor.
  • Amazon anlaşma sonrası ne söyledi? Prime Video ve Amazon Studios’un Kıdemli Başkan Yardımcısı Mike Hopkins, “MGM’in olağanüstü içerikler üretme konusunda neredeyse yüzyıllık bir mirası var ve onların geniş bir orijinal film ve televizyon programı yelpazesini küresel bir izleyici kitlesine sunma konusundaki kararlılığını paylaşıyoruz.” dedi. 

🤝 Anlaşma, Federal Ticaret Komisyonu’nun Onayından Geçti

The Information, temmuz ayında düzenleyicilerin anlaşmaya karşı çıkabileceğini bildirmişti. Ancak anlaşma, Federal Ticaret Komisyonu’nun herhangi bir itirazı olmadan gerçekleşti.

  • ABD’den sonra Avrupa da anlaşmayı onayladı: Avrupa Birliği komisyonu da anlaşmayı onayladı ve Amazon’un MGM’i satın almasının “rekabet endişesi yaratmayacağını” söyledi.
  • Bir adım geriden: CNN’in ana şirketi WarnerMedia, geçen yıl açıklanan bir anlaşmanın sonucunda Discovery (DISCA) ile birleşiyor. ​​Warner Bros., Discovery Channel, CNN, HBO, TNT ve HGTV dahil olmak üzere birçok büyük sağlayıcının içeriğini bir araya getiren bu birleşme, geçtiğimiz ay Adalet Bakanlığı’ndan onay aldı.
  • Amazon’un satın alımı tekelleşmenin önüne geçiyor: Amazon’un satın alımının düzenleyiciler tarafından onaylanmasının arkasında yatan sebebin de son dönemde Amerikan medya şirketlerindeki yoğun satışlar olarak gösteriliyor. Yani, Netflix, Apple (AAPL), Disney ve HBO Max gibi yayın hizmeti sağlayıcılarının yaptığı sık satın alımların yanında Amazon’un yaptığı bu 8 milyar dolarlık anlaşma da “hoş görüldü”.

Tüm bu gelişmeler sonrası Amazon’un hisseleri geçtiğimiz haftayı (18.03.2022) kapattı 3.225,01 dolar seviyesinde kapattı.

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Amazon closes $8.5 billion deal to acquire MGM

Amazon Has Officially Purchased MGM for $8.5 Billion

Amazon, MGM'i 8 Milyar Dolara Satın Aldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı