Amazon

Amazon Kârlılığını Artırabilir!

Amazon Kârlılığını Artırabilir!
Google News Icon Takip Et

Amazon (AMZN)’un gerçekleştirdiği işten çıkarmaların etkisi üzerinde değerlendirmeler yapan Morgan Stanley, e-ticaret devinin hâlâ favori hisseler arasında olduğunu açıkladı.

Analist Brian Nowak ve ekibi, yakın zamanda işten çıkarılan 9 bin çalışanın çoğunun AWS iş kolu ve reklamcılık alanından olduğuna inanıyor. Bu alanlardaki işten çıkarmaların, ortalamada çalışan başına daha fazla tasarruf getirmesi bekleniyor. Nowak, daha önce yapılan 37,2 milyar dolarlık 2024 FVÖK tahminin tutması için yıl bazında 2,2 milyar dolar daha tasarruf sağlanmasının beklendiğini belirtti.

Banka, işletme değeri/FVÖK çarpanı ve “parçaların toplamı” modelini kullanan Amazon (AMZN)’a değer veriyor. 12 aylık ortalamada 150 dolarlık fiyat hedefi, yaklaşık 50%’lik bir yükselme potansiyeline işaret ediyor ve yeni 2024 FVÖK hedefi için yaklaşık 39X ödeme anlamına geliyor. Bu sayede uzun vadeli ortalama işletme değeri/FVÖK çarpanında yaklaşık 30%’luk indirim sağlanmış olacak.

  • 🤿Derine Dalış: Parçaların Toplamı (SOTP) değerlemesi, her bir iş segmentinin veya yan kuruluşun değerini ayrı ayrı değerlendirerek ve şirketin toplam değerini elde etmek için bunları toplayarak bir firmayı değerlemeye yönelik bir yaklaşımdır. İndirgenmiş Nakit Akışı (DCF) modellemesi ve karşılaştırılabilir şirket analizi gibi çeşitli değerleme teknikleri ile birlikte kullanılabilir .

Dün yayımlanan bir haber makalesinde görüşlerini paylaşan analist Julian Lin, gözlerini Amazon (AMZN)’un kâr marjına çevirdiğini belirtti. Lin, çalışan sayısını düşürerek tasarruf sağlayan Amazon (AMZN)’un, lojistik altyapısına on yıllardır yaptığı yatırımlar sayesinde kâr marjı konusunda fayda sağlamasını bekliyor.

Amazon (AMZN) hisseleri yılın başından bugüne kadar 15,10%’luk bir artış kaydetse de 52 haftanın en yüksek seviyesi olan 170,83 doların hâlâ 40% uzağında.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: SeekingAlpha