Borsa Yorumları

Amazon Hâlâ Citi’nin Favorisi!

December 14, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Amazon Hâlâ Citi’nin Favorisi!

Amazon (AMZN), talepteki düşüşe rağmen Citi analistlerinin favori internet hissesi olma özelliğini sürdürüyor.

Amazon hisseleri bu yıl büyük sıkıntı yaşayarak, teknoloji sektöründeki düşüş dalgasına kapılmış ve yaklaşık 45% değer kaybetmişti.

Citi, Amazon hakkındaki “AL” tavsiyesini yineleyerek 145 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi. Hissenin değeri salı günü 2,1%’lik bir yükselişle 92,41 dolara yükseldi. Bu yılki değer kaybı ise yaklaşık 45%.

Citi analistleri teknoloji ve perakende devinin performansını artırabilecek bazı özel gelişmelere dikkat çekti.

Analistler salı günkü bilgilendirme yazısında, “Makro etkenleri, AWS’deki büyüme hızının düşmesini ve azalan faaliyet gelirlerini göz önüne aldığımızda, Amazon’un içinde bulunduğu perakende segmentinin boğuştuğu talep azalması sorununun farkındayız” denildi. Ancak aynı zamanda Amazon’un bu belirsizlik döneminde ‘cüzdan’ payını artırabileceğine, AWS’deki dönüşümün işletme etkinliğini hızlandırabileceğine ve yeni işe alım yapılmamasının faaliyet gelirlerini yükseltebileceğine inanıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Şirket kasım ayında makro zorluklar ve daha önce aşırı şişmiş kadrolar nedeniyle yaklaşık 10.000 çalışanının işine son vereceğini açıklamıştı. Kurumsal işe alımlar kasım ayı itibarıyla durdurulmuştu.

Analistler, çevrimiçi perakende devinin küresel salgın süresince pazar payını arttırdığını ve o dönemden bu yana ABD e-ticaret hacminin yaklaşık 45%’ine sahip olduğunu aktardı. Dahası Amazon, Alphabet (GOOGL)’in Google’ı ve Meta Platforms (META) ile birlikte küresel dijital reklamcılık pazarında “ekosisteme alınan yeni ‘reklam doları’ pazarına da ağırlığını koydu”.

Citi analistleri bu yıl yaşanan makroekonomik problemleri ve internet ile ilgili sektörlerin sıkıntılarını dikkate alıyor. Bununla birlikte analistler hazırladıkları yazıda, “dibe yakın değerlemeler ve aşağıya çekilmiş beklentilerle birlikte bu olumsuzluğun büyük bölümünün hisse fiyatlarına yansımış olduğu görüşündeyiz” ifadelerine yer verdi.

Citi analistleri birçok internet hissesinde “uygun bir risk/ödül oranı” olduğunu düşünüyor. Yazıda, “Bu bizi temel prensiplere; yüksek kaliteli, yakın vadeli makro zorluklara göğüs gerecek şekilde konumlanmış ve yeni ekonomik tabloda ön plana çıkabilecek olan şirketlere yönlendiriyor” denildi.

Bankanın internet sektöründe faaliyet gösteren diğer favori internet hisseleri şunlar: Meta Platforms (META), Trade DesK (TTD), Criteo (CRTO), Wayfair (W), Wix (WIX).

Amazon Hâlâ Citi’nin Favorisi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: BARRONS