Borsa Yorumları

Amazon Dip Seviyelere Geriledi! Beklentiler Nasıl?

December 27, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Amazon Dip Seviyelere Geriledi! Beklentiler Nasıl?

Amazon geçtiğimiz hafta 2020 yılının dip seviyelerini gördü. Haftayı gelen olumlu verilerin etkisiyle yükselişle kapatmış olsa da yılbaşından bu yana 50%’ye yakın düşüş kaydeden şirkete ilişkin beklentiler de aşağı çekiliyor.

Needham’a göre Amazon (AMZN)’un bir düzene girmesi gerekiyor. Analist Laura Martin Amazon için 2022 dördüncü çeyrek beklentilerini aynen korurken, 2023 beklentilerini aşağıya çekti ve teknoloji devinin giderlerinin neredeyse gelirleriyle başa baş olduğunu belirtti. 

Martin perşembe günü kaleme aldığı bir bilgilendirme yazısında, “Bize göre AMZN’un ekonomik modelinde kendi kendine oluşmuş bazı sorunlar var. Bu sebeple 2022 mali yılı gelir tahminimizi yaklaşık 510 milyar dolarda sabit tutuyoruz; ancak 2022 mali yılı giderleri de yaklaşık 500 milyar dolar olacak. Başka bir ifadeyle, 2022 mali yılında 1 milyon çalışan için bir tam çalışma yılındaki Faaliyet Geliri yaklaşık 11 milyar dolar (işletme marjının 2%’si) olacak” ifadelerini kullandı.

Martin sözlerini şöyle sürdürdü; “AMZN neden kâr amacı gütmeyen bir işletme gibi çalışıyor? AMZN’un 510 milyar dolarlık gelirine bakınca hesap ortada. AMZN berbat bir işin içinde mi yoksa kendileri berbat bir iş mi çıkarıyorlar?” Martin 2023 için toplam net satış tahminini 5% düşürerek 564 milyar dolara çekti.

Bir önceki tahminin 3% altında olan 82,7 milyar dolarlık FVAÖK beklentisi, yıllık bazda 19%’luk bir artışa işaret ediyor. Hisse başına gelir beklentisini de 15% azaltarak 1,85 dolara düşürdü. Temel iş kolundaki büyümenin yüksek enflasyondan dolayı yavaşlamasıyla boğuşan online perakende şirketi Amazon’un hisseleri bu yıl 47%’den fazla değer kaybetti. Hisse sadece bu hafta pandemi dönemindeki kazanımlarının tamamını geri verdi.

Amazon kasım ayında, CEO Andy Jassy’nin şirket giderlerini incelemesinin ardından binlerce çalışanının işine son vermeye başlamıştı. Martin’e göre bu yeniden yapılanma yeterli olmayabilir. 

Martin yazısında, “AMZN tasarruf tedbirlerine ağırlık verdiğini açıkladı. Buna bir itirazımız yok. Yine de, tasarruf tedbirleri değerlemeyi yukarı taşıma konusunda sınırlı etkiye sahip olduğundan, yatırımcılar 2023’te AMZN’dan daha olumlu bir fiyatlama gücü görmeyi bekliyorlar” ifadelerine yer verdi. 

Öte yandan Amazon’un 2020 mart ayındaki dip seviyenin daha da aşağısına gidebileceği düşünmeyen görüşler de mevcut. Çarpanlara bakıldığında şirketin geçmiş yılların ortalamasının oldukça altında olduğu söylenebilir. Öte yandan büyümede gerileme olsa da çok ciddi bir düşüş yok. Yani medyan çarpandan bu derecede ayrışmayı açıklayabilecek bir durum yok. 

Son gelen kişisel tüketim harcamaları verisinin etkisiyle hisse cuma gününü yükselişle kapattı.

Amazon Dip Seviyelere Geriledi! Beklentiler Nasıl?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak:CNBC