Analist Notları

Amazon Bilanço İncelemesi: Maliyet Yönetimi, Toparlanmayı Birlikte Getirdi

October 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Amazon Bilanço İncelemesi: Maliyet Yönetimi, Toparlanmayı Birlikte Getirdi

Dün gece kapanış sonrası 2023 3. çeyrek bilançosunu açıklayan e-ticaret devi Amazon, analist tahminlerini aştı. Hisse fiyatı gelen bilanço sonrasında 6% artışla 125,98 dolara yükseldi.

Bulut faaliyetlerindeki büyüme yavaşlasa da reklam gelirlerindeki yıllık 26% artış sayesinde şirket, analist tahminlerinin üzerinde sonuçlar paylaştı.

Amazon’un sunduğu rakamların ve açıklamaların üzerinden geçerek notlarımıza göz atalım. 🔍

Dilersen buraya tıklayarak rapora ulaşabilirsin. 👈

💪🏻 Güçlü Toparlanma

Amazon Bilanço İncelemesi: Maliyet Yönetimi, Toparlanmayı Birlikte Getirdi

Amazon, yılın üçüncü çeyreğinde 143,1 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 0,98 dolar kâr bildirerek beklentileri aştı.

Piyasa beklentisi şirketin 141,53 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 0,58 dolar kâr bildirmesi yönündeydi.

📊 Maliyet Yönetimi İşe Yaradı

Amazon, bu çeyrekte gelirlerini yıldan yıla 13% artırdı. Şirketin FAVÖK marjı, 2021’in ilk çeyreğindeki 8,2%’lik rekor sonrasında 7,8% ile en yüksek seviyeyi gördü.

Net kâr, yıldan yıla 3 kat artarak 9,9 milyar dolara ulaştı. Hisse başına kâr ise geçen yılın aynı döneminde 0,28 dolar iken bu çeyrekte 0,94 dolara yükseldi.

2021’in ortalarında CEO olarak göreve getirilen Andy Jassy, o zamandan bu yana maliyetleri azaltmaya odaklandı. Çünkü yüksek enflasyon ve artan faiz oranları birçok şirketi buna mecbur bıraktı. Özellikle 27 bin kişinin işten çıkarılması, riskli yatırımların durdurulması ve sipariş karşılama ağının hız ve verimlilik için yeniden şekillendirilmesi şirketin maliyet yönetiminde etkili oldu.

Güçlü maliyet yönetimi sayesinde Amazon, geçmiş yıllardaki düşük tek haneli marjlarını yükseltti.

Maliyetleri azaltma kapsamındaki çalışmalar henüz bitmiş değil. Amazon’un işe alım sürecinin yavaşladığı, satış ve pazarlama giderlerinin azaldığı ve otomasyon ile daha az kişi işe alarak maliyet kontrolünü sağlamak için altyapı yatırımlarına odaklandığı belirtiliyor.

🔖 Dördüncü Çeyrek Beklentileri

Bilanço sonrası düzenlenen konferansta şirketin önümüzdeki çeyreğine ilişkin beklentileri paylaşıldı. Buna göre Amazon, önemli tatil günlerini içeren 2023’ün son çeyreğinde gelirinin 160 – 167 milyar dolar aralığında gerçekleşmesini bekliyor.

Bu beklenti yıllık ortalama 9,6%’lık büyümeye işaret ederken Wall Street tahminleri şirketin 166,6 milyar dolar gelir bildirmesi yönündeydi.

Amazon Bilanço İncelemesi: Maliyet Yönetimi, Toparlanmayı Birlikte Getirdi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı