Ekonomi ve Finans Haberleri

Altındaki Yükseliş Rallisi Devam Edebilir!

April 14, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altındaki Yükseliş Rallisi Devam Edebilir!

Ekonomik endişeler, ABD tahvil getirilerindeki düşüş ve zayıflayan dolarla ons altındaki ralli güçleniyor. 

Bu yıl merkez bankalarının satın alımları da altındaki ralliyi desteklerken, bu eğilimin devam etmesi güçlü bir beklentiye dönüşüyor. 

Altındaki tarihi hareketlilik: Ons altın fiyatı, TSİ 15.17’de 2.048 dolardan işlem gördü. Bu, Ağustos 2020’deki 2.069 dolardan beri altında görülen en yüksek ikinci düzey. Sarı metal, Silicon Valley Bank iflasından önce, şubat ayı sonundan bu yana 13% değer kazandı. Kasım ayından bu yana görülen artış ise 25%’in üzerinde. 

Capital Economics ekonomisti Bradley Saunders, ons altın fiyatındaki bu güçlü artışın devam etmesini bekliyor: 

Öncelikle ABD ekonomisinin bu yıl resesyona gireceğine inanıyoruz. Bu da daha sıkı kredi koşullarıyla birleşince ekonomi üzerindeki baskıları hafifletecek ve FED’in piyasaların tahmininden daha erken bir noktada faiz indirimlerine başlamasına izin verecektir.

Bu da ABD tahvil getirilerindeki düşük seyrin devam etmesi ve böylece ons altında daha çok hareketlilik görülmesi anlamına geliyor. 

Altındaki Yükseliş Rallisi Devam Edebilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s