Borsa Yorumları

Altındaki Düşüş, Gümüş ve Paladyumu da Etkiledi

October 4, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altındaki Düşüş, Gümüş ve Paladyumu da Etkiledi

Altın fiyatları, güçlü ABD istihdam verilerinin ardından yükselen dolar ve tahvil getirilerinin piyasaları daha fazla politika sıkılaştırması beklentisinde tutmasıyla son yedi ayın en düşük seviyelerine doğru yöneldi. Öte yandan paladyum da 2018’in sonlarından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Spot altın TSİ 14.00’te 1.822 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları 0,26% düşüşle 1.836 dolara geriledi. 

Altındaki Düşüş, Gümüş ve Paladyumu da Etkiledi

NAB Resources, ağustos ayında ABD’de açık iş pozisyonlarındaki beklenmedik artışın işgücü talebinin dayanıklılığını vurguladığını belirtirken, altının daha uzun süre yüksek faiz görünümü, güçlenen tahvil getirileri ve dolar nedeniyle düşmeye devam ettiğini de söyledi.

FED yetkilileri, uzun vadeli ABD Hazine tahvillerinin getirilerindeki yükselişi sıkı para politikalarının işe yaradığının kanıtı olarak görüyor ancak şimdilik en azından ekonomi için alarm zillerinin çalmadığını söylüyorlar.

ANZ analistleri bir araştırma notunda “ABD’den gelen güçlü ekonomik veriler, artan enerji fiyatlarıyla birlikte daha sıkı bir para politikasının daha uzun süre devam edeceği beklentilerini artırdı.” yorumunu yapıyor. 

Altının yanı sıra diğer değerli metallerde de düşüş görüldü. Paladyum 1,88% düşüşle en son Ekim 2018’de görülen 1.170 dolar seviyesine inerken, spot gümüş 0,5% düşüşle ons başına 21,27 dolara geriledi ve son seansta mart ortasından bu yana en düşük seviyesini gördü.

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, “Kısa vadeli herhangi bir rahatlama gümüş için 22,20 dolar seviyesinde direnç bulabilirken, 20,75 dolar seviyesinde tutunamaması 19,80 dolar seviyesine giden yolu açabilir.” diyor. 

Altındaki Düşüş, Gümüş ve Paladyumu da Etkiledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, The Wall Street Journal