Borsa Yorumları

Altındaki Düşüş Devam Ediyor

Altındaki Düşüş Devam Ediyor
Google News Icon Takip Et

Altın FED’in faiz oranlarını yüksek tutacağına dair beklentilerin dolar ve tahvil getirilerini artırmasıyla kayıplarını artırarak yedi ayın en düşük seviyesini görürken, dikkatler günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan ABD istihdam verisine çevrildi.

Spot altın TSİ 16.00’da 1.825 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları da 0,35% düşüşle 1.840 dolara geriledi.

Altındaki Düşüş Devam Ediyor

Dün ABD imalatının eylül ayında toparlanma yolunda bir adım daha attığını gösteren verilerin ardından dolar 10 ayın zirvesine tırmanırken, Hazine tahvili getirileri 16 yılın en yüksek seviyelerine yakın seyretti.

CMC Markets baş piyasa analisti Michael Hewson, “Altın için bir sonraki önemli test, ABD istihdam verileri olacak. Sağlam rakamlar altın fiyatında muhtemelen 1.800 doların altına ve yılın geri için negatif bölgeye olası bir kırılma için katalizör olacak.” diyor. 

ABD Çalışma Bakanlığı’nın İş İlanları ve İşgücü Devir Anketi verisinin bugün açıklanması bekleniyor. Eylül ayı tarım dışı istihdam verileri ise cuma günü açıklanacak.

FED yetkilileri, enflasyonu 2% hedefine geri getirmek için para politikasının “bir süre” kısıtlayıcı kalması gerektiğini söylüyor ancak bu ifade etrafındaki fikir birlikleri, bu yıl olası bir faiz artışı konusunda devam eden tartışmayı maskeliyor.

CME FedWatch aracına göre, piyasalar bu yıl 25 baz puanlık yeni bir faiz artırımı ihtimalini 45% olarak fiyatlıyor.

Capital.com analisti Kyle Rodda, “Altında 1.800 doların altına inilmesi yatırımcılar için oldukça dikkat çekici olacaktır. Geçmişte burada bir miktar alım desteğinin ortaya çıktığını gördük.” yorumunu yapıyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC