Ekonomi ve Finans Haberleri

Altında Yükseliş Sürecek mi? Gözler ABD Borç Limiti Krizine Çevrildi

May 22, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altında Yükseliş Sürecek mi? Gözler ABD Borç Limiti Krizine Çevrildi

Altın, ABD’nin borç limiti krizinde çözüm sinyalleriyle birlikte yatay seyrediyor.

Spot altın ons başına 1.981 dolardan işlem görürken gram altın 1.263 TL civarında. Çeyrek altın 2.215 TL, Cumhuriyet altını ise 9.169 TL’den satılıyor.

Cumhuriyetçi ve Demokrat yetkililer, bugün Başkan Joe Biden ile Meclis Başkanı Kevin McCarthy arasında yapılacak toplantı öncesinde görüşmeler için bir araya geldi. Biden, görüşmelerin iyi geçtiğini belirtti.

Yatırımcılar, çözüm için son tarihin yaklaşmasıyla daha fazla oynaklık (volatilite) bekliyor. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’nin ödeme yükümlülüklerini haziran ortasına dek yerine getirip getirmeyeceği konusunda şüpheleri olduğunu ifade etti.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya, altının favori bir güvenli liman varlığı olarak kalmaya devam ettiğini belirterek, borç limiti görüşmelerinin zorlu bir süreç olması durumunda altının kolaylıkla 2.000 doların üzerinde istikrar kazanabileceğini söyledi.

Para politikası tarafında Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın son açıklamaları da etkili oldu.

Powell, Merkez Bankası’nın önümüzdeki ay faiz artışlarını durdurabileceğini belirtti. Bu açıklama, yatırımcıların faiz artışı beklentilerini azaltarak altının destek bulmasını sağladı.

Altında Yükseliş Sürecek mi? Gözler ABD Borç Limiti Krizine Çevrildi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı