Altın Haberleri

Altında Temkinli Seyir

December 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altında Temkinli Seyir

Altın fiyatları, dünün ardından hafif yükselse de piyasaların artan coşkusunun yanında Fed’in para politikasının geleceğine ilişkin daha fazla ipucu verebilecek veri gündemi öncesi dar bir aralıkta hareket etti. 

Spot altın TSİ 15.30’da 2.037 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise 2.047 dolarda yatay seyretti.

Öte yandan iç piyasada hafif toparlanan gram altının satış fiyatı 0,36% artışla 1.978 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı ise 1.972 lira oldu. 

Altında Temkinli Seyir

ActivTrades analisti Ricardo Evangelista, bu hafta açıklanacak olan verilerin Fed’in faiz indirimlerine gidebileceği görünüşünü desteklemesi durumunda altının yükseleceğini; aksi takdirde, yani güçlü veriler karşısında Fed’in faizleri daha uzun süre daha yüksek tutması durumunda gerileyeceğini belirtiyor. 

Evangelista “Birçok büyük merkez bankasının kısıtlayıcı para politikalarını sonlandırmaya başlayacağını göreceğiz, bu yüzden 2024 altın için iyi bir yıl olacak.yorumunu yapıyor

Yatırımcılar şimdi bugün açıklanacak olan ABD üçüncü çeyrek ekonomik büyüme rakamları ve haftalık işsizlik başvurularının yanı sıra yarınki çekirdek kişisel tüketim harcamalarını bekliyor. 

Altında Temkinli Seyir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC