Altın Yorumları

Altında Güvenli Liman Talebi Yetersiz Kaldı

February 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altında Güvenli Liman Talebi Yetersiz Kaldı

Altın fiyatları, Ortadoğu’da İsrail’in ateşkes teklifini reddetmesiyle ivme kazanan güvenli liman talebinin, Fed yetkililerinin faiz açıklamaları karşısında yetersiz kalmasıyla geriledi. 

Spot altın TSİ 15.00’te 2.028 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,38% düşüşle 2.043 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada aşağı yönlü hareketini sürdüren gram altın 0,30% düşüşle 2.063 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı da 2.057 lira oldu.

Altında Güvenli Liman Talebi Yetersiz Kaldı

KCM Trade piyasa analisti Tim Waterer, bir yandan jeopolitik endişelerin güvenli liman alımlarını gündemde tutmaya yettiğini ve bunun da altının aşağı yönlü hareketini sınırladığını belirtirken, diğer yandan potansiyel faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin gecikmelerin altının yukarı yönlü potansiyelini sınırladığı yorumunu yapıyor.

Fed yetkilileri, enflasyonun 2%’ye düşeceğine dair daha fazla güven duyana kadar faiz oranlarını düşürmeyi ertelemek istiyor. Bu neden önemli dersen, yüksek faiz oranları külçe altın tutmanın fırsat maliyetini artırıyor.

Öte yandan Moody’s’in New York Community Bancorp’un (NYCB) notunu fonlama ve likidite üzerindeki baskıyı gerekçe göstererek düşürmesinin ardından ABD bölgesel bankacılık sektörüne ilişkin endişeler de külçe altının aşağı yönlü hareketini sınırlayan bir faktör oldu.

Yatırımcılar ayrıca, geçen haftaki aylık tarım dışı istihdam verisinin beklenenden daha güçlü gelmesinin ardından, bugün açıklanacak olan işgücü piyasasında kalıcı güç işaretleri gösteren ABD haftalık işsizlik başvuruları verilerini bekliyor.

Altında Güvenli Liman Talebi Yetersiz Kaldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC