Altın Yorumları

Altında Enflasyon Öncesi İyimserlik Sürüyor

Altında Enflasyon Öncesi İyimserlik Sürüyor
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, Fed’in bu yıl faiz oranlarını düşürüp düşürmeyeceğini kısmen belirleyecek olan enflasyon verileri öncesinde zayıflayan dolar karşısında yükselerek art arda üç seans artıda seyretti. 

Spot altın, TSİ 14.00’te 2.381 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları ise 0,27% artışla 2.386 dolara yükseldi.

İç piyasada ise külçedeki hareketlenmeyle gram altın da yükseldi ve 2.518 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.518 lira oldu.

Altında Enflasyon Öncesi İyimserlik Sürüyor

FXTM kıdemli araştırma analisti Lukman Otunuga, “Altın, Powell’ın kongre ifadesi sırasında yaptığı güvercin yorumların ardından artan Fed faiz indirimi bahisleriyle parlamaya devam ediyor.” dedi.

Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasını denetleyen Senato ve Temsilciler Meclisi komiteleri önünde iki gün boyunca yaptığı yorumlarda, Fed’in faiz indirimi kararına yaklaştığını belirtti ancak enflasyonun yenildiğini ilan etmeye henüz hazır olmadığında ısrar etti.

Faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin ipuçları verecek ve saatler içinde açıklanacak olan enflasyon verilerinde, tüketici fiyatlarının haziranda aylık 0,2% artış göstermesi bekleniyor. 

OANDA analisti Zain Vawda, “Beklenenden daha düşük bir TÜFE, altını 2.400 doların üzerine çıkarabilir. Para politikası ve altın talebindeki genel gidişat göz önüne alındığında, boğa koşusunun henüz bitmediğini düşünüyorum.yorumunu yaptı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC