Altın Yorumları

Altına Rekor Yatırım!

Mayıs 5, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altına Rekor Yatırım!

Dünya Altın Konseyi ilk çeyrekte 302 ton olarak açıklanan küresel talebin altıda birini tek başına Türkiye’nin gerçekleştirdiğini açıkladı. Türkiye’nin külçe ve sikke formundaki altın yatırımı ilk kez 50 tona ulaşarak rekor kırdı. Türkiye’nin ardından Çin’in 66 tonluk, Hindistan’ın ise 34 tonluk talebi de dikkat çekti.

Konsey, Türkiye’deki mevcut enflasyon görünümünün Türkiye’de altının güvenli liman olarak kabul edilmesini sağladığını düşünüyor. 

Bir diğer dikkat çekici konu ise merkez bankalarının altın talebiydi. İlk çeyrekte merkez bankalarının altın talebi 228 tonla ilk çeyrekler bazında rekor seviyeye ulaştı. Burada talebiyle öne çıkan ilk üç ülkeden birinin yine Türkiye olduğunu gözlemliyoruz. Singapur ve Çin’in ardından ise TCMB geldi. 

Altın yatırımı yaparken pay piyasasında işlem yapmaya yetkili kuruluşlar aracılığıyla ve hiçbir vergi ödemeden Altın Sertifikası’na (ALTIN.S1) yatırım yapabileceğini biliyor muydun?

Altın Sertifikası nedir? Altın sertifikası, her bir adedi 99,5% saflıkta (24 ayar) 0,01 gram altına karşılık gelen ve belirli kurallar çerçevesinde fiziki altına dönüştürülebilen sertifikalardır.

Tarihsel bir perspektiften altın fiyatlarının resesyon dönemlerinde nasıl hareket ettiğini incelediğimiz içeriğimize bu linkten ulaşabilirsin.

Altın Sertifikası ve altın hisselerini incelediğimiz içeriğimizin tamamına bu linkten ulaşabilirsin.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı