Borsa Yorumları

Altın, Zayıf Tahvil Getirileri Karşısında Yükselişini Sürdürüyor

December 18, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Zayıf Tahvil Getirileri Karşısında Yükselişini Sürdürüyor

Altın fiyatları, yatırımcıların bu hafta açıklanacak olan ABD enflasyon verilerini beklemesi ve geçen haftaki güvercin dönüşün ardından Fed’in faiz oranı patikasına daha fazla netlik kazandırmak için Hazine tahvili getirilerindeki zayıflıktan destek alarak yükseldi.

Spot altın TSİ 15.00’te 2.021 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise yatay seyrederek 2.035 dolara yükseldi. 

Öte yandan iç piyasada haftayada ekside başlayan gram altının satış fiyatı 0,65% düşüşle 1.955 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı ise 1.949 lira oldu. 

Altın, Zayıf Tahvil Getirileri Karşısında Yükselişini Sürdürüyor

KCM Trade’in baş piyasa analisti Tim Waterer, “Geçen haftaki FOMC toplantısından sonra tahvil getirileri kaygan bir eğimde ve bu da altın fiyatında bir miktar daha yükselişe izin veriyor.yorumunu yapıyor

Gösterge ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirileri temmuz ayından bu yana en düşük seviyelerine yakın seyrediyor. 

Bu hareketlerin sebebi de Fed geçen haftaki toplantısında faiz oranlarını sabit tutmanın yanı sıra, son iki yıldır para politikasındaki tarihi sıkılaşmanın sona erdiğinin, 2024 yılında daha düşük borçlanma maliyetlerinin geleceğinin sinyalini vermesi oldu.

Ancak New York Fed Başkanı John Williams, piyasalarda artan faiz indirimi beklentilerine karşı çıkarak Fed’de “şu anda faiz indiriminden bahsetmiyoruz” dedi ve bu konuda spekülasyon yapmak için erken olduğunu söyledi.

CME FedWatch aracına göre piyasalar şu anda Fed’in mart ayında faiz indirimine gitme ihtimalini 70% olarak fiyatlıyor. Yatırımcılar bu hafta da cuma günü açıklanacak olan kasım ayı çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisini bekliyor.

Waterer “Bu hafta ABD’den gelecek daha yumuşak makro veriler, Fed’in gelecek yıl faiz indirimlerinde daha agresif olabileceği görüşünü destekleyecektir. Bu da doları ve tahvil faizlerini aşağı çekecek ve altın fiyatına yarayacaktır.” diye ekliyor.

Altın, Zayıf Tahvil Getirileri Karşısında Yükselişini Sürdürüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC