Altın Yorumları

Altın, Zayıf Dolar Karşısında Yükseldi

January 11, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Zayıf Dolar Karşısında Yükseldi

Altın fiyatları, enflasyon verisi öncesi oluşan belirsizlik karşısında doların küresel piyasalarda ivme kaybetmesiyle yükselişini sürdürdü. 

Spot altın TSİ 13.00’te 2.031 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,41% artışla 2.036 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan dün toparlanma sinyalleri veren gram altının satış fiyatı 2.051 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı ise 2.046 lira oldu. 

Altın, Zayıf Dolar Karşısında Yükseldi

City Index kıdemli analisti Matt Simpson, “ABD enflasyonu yaklaştıkça altın ayıları (düşüş beklentisi) daha temkinli bir tavır alıyor gibi görünüyor.yorumunu yapıyor

Saatler sonra açıklanacak olan enflasyon verisi öncesi dolar endeksi rakip para birimleri karşısında değer kaybederek 0,1% düştü. 

Ekonomistler, yıllık enflasyonun aralıkta 3,2% seviyesinde olabileceğini, çekirdek enflasyonun ise 2021’den bu yana düşük seviye olan 3,8%’e gerileyeceğini öngörüyor. 

Bu beklentilere paralel olarak piyasalar, Fed’in mart ayı gibi erken bir tarihte faiz indirime başlayacağı ihtimalini 69% olarak fiyatlıyor. 2024 genelinde yatırımcıların faiz indirimi miktarı beklentisi ise 140 baz puan seviyesinde. 

Simpson, “Fed indirimleri mümkün görünse de 140 baz puanlık faiz indirimlerinin fazla iyimser olduğunu düşünüyorum. Çekirdek enflasyon neredeyse Fed hedefinin iki katı seviyesinde ve istihdam verileri de oldukça güçlü kalmaya devam ediyor.” diye ekliyor. 

Altın, Zayıf Dolar Karşısında Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC