Altın Yorumları

Altın, Zayıf Dolar Karşısında Yükseldi

Altın, Zayıf Dolar Karşısında Yükseldi
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, Fed Başkanı Jerome Powell’ın dünkü güvercin yorumlarının hafta başından bu yana yükselişini koruyan doları zayıflatmasıyla değer kazandı.

Spot altın, TSİ 15.00’te 2.344 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları ise 0,92% artışla 2.354 dolara yükseldi. 

İç piyasada ise külçedeki yükselişe paralel gram altın da yükseldi ve 2.456 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.456 lira oldu.

Altın, Zayıf Dolar Karşısında Yükseldi

ActivTrades kıdemli analisti Ricardo Evangelista, “Bugünkü fiyat artışları, Fed başkanının ABD’de enflasyonun nihayet doğru yönde hareket etmeye başladığını kamuoyuna açıklamasının ardından doların yumuşamasıyla ilişkili.” yorumunu yaptı.

Dolardaki hareket altın için neden önemli dersen; daha zayıf bir dolar, külçeyi diğer para birimi sahipleri için daha cazip hale getiriyor.

Fed Başkanı Powell dün yaptığı açıklamada, merkez bankasının faiz oranlarını düşürmeden önce, son zamanlarda zayıflayan enflasyon verilerinin altta yatan fiyat baskılarına ne olduğuna dair gerçek bir resim verdiğinden emin olmak için hâlâ daha fazla veriye ihtiyacı olduğunu belirtti.

Ayrıca salı günü açıklanan veriler ABD’de açık iş pozisyonlarının iki aylık düşüşün ardından mayıs ayında arttığını göstererek işgücü piyasası koşullarının bu yıl Fed’in faiz indirimine gitmesine neden olabilecek şekilde yumuşadığına işaret etti.

Piyasa şu anda Fed’in eylül ayında faiz oranlarını düşürme ihtimalini 65% olarak görüyor. Hatta merkez bankasının aralık ayında da bir indirim daha yapabileceğini düşünüyor. 

Yatırımcılar için sırada günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan ADP istihdam rakamları ve haftalık işsizlik başvuruları verileri ile cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi var.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC