Borsa Yorumları

Altın, Yükselen Hazine Tahvili Getirileri Karşısında Düştü

November 6, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Yükselen Hazine Tahvili Getirileri Karşısında Düştü

Altın fiyatları, Hazine tahvili getirilerindeki hafif yükselişin ardından yatırımcıların odağına FED Başkanı Jerome Powell’ın bu hafta faiz oranı görünümüne daha fazla açıklık getirmesi beklenen konuşmasını almalarıyla geriledi.

Spot altın TSİ 15.10’da 1.987 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları 0,24% düşüşle 1.994 dolardan işlem gördü. 

Altın, Yükselen Hazine Tahvili Getirileri Karşısında Düştü

OANDA analisti Kelvin Wong, “Yakın vadede altını etkileyecek en önemli faktör 10 yıllık Hazine tahvil getirileri olacak. Eğer getirilerde bir canlanma görülürse, altın 1.974 dolar civarındaki temel destek seviyesinin altına inebilir.” uyarısını yapıyor.

Gösterge 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi, cuma günü son beş haftanın en düşük seviyesini gördükten sonra bugün 4,5910%’a yükseldi ve külçe altının cazibesini azalttı.

Ayrıca cuma günü açıklanan veriler, ABD’de istihdam artışının ekim ayında yavaşladığını ve yıllık ücretlerdeki artışın yaklaşık son iki buçuk yılın en düşük seviyesinde olduğunu göstererek işgücü piyasası koşullarının gevşediğine işaret etti.

Yumuşak istihdam verisi, FED’in faiz artırım kampanyasını tamamlamış olabileceği beklentilerini artırarak doları da son altı haftanın en düşük seviyesine indirdi.

Yatırımcılar şu an FED’in aralık ayında faiz oranlarını sabit bırakma ihtimalini 95% ve ilk politika gevşemesinin haziran ayında gerçekleşme ihtimalini 86% olarak fiyatlıyor. 

Yatırımcılar, Powell’ın 9 Kasım’daki konuşması da dahil olmak üzere bu hafta en az dokuz FED üyesinin yapacağı açıklamarda FED’in faiz oranı patikasına ilişkin yeni ipuçlarını izleyecek. 

Altın, Yükselen Hazine Tahvili Getirileri Karşısında Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC