Borsa Yorumları

Altın Yükselen Dolar Karşısında Hız Kaybetti

December 5, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın Yükselen Dolar Karşısında Hız Kaybetti

Altın fiyatları, doların yeniden yükselmesi ve yatırımcıların bu hafta Fed’in faiz görünümünü etkileyebilecek yeni ekonomik verilere odaklanmasıyla hafif gerileyerek dünkü rekorunun altına indi.

Spot altın TSİ 15.50’de 2.025 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,04% artışla 2.043 dolar oldu.

Söz konusu gerilemeye bağlı olarak gram altının satış fiyatı da bugün 0,27% düşüşle 1.939 liraya indi. Gram altının alış fiyatı ise 1.932 lira oldu. 

Altın Yükselen Dolar Karşısında Hız Kaybetti

UBS analisti Giovanni Staunovo, “Piyasa katılımcıları halihazırda 2024 yılında (Fed’den) 120 baz puan faiz indirimi bekliyor. Dolayısıyla bu beklentilerin yeniden fiyatlandırılması, özellikle de gelecek ABD ekonomik verilerinin olumlu gelmesi halinde, neredeyse volatiliteye yol açabilir.” diyor ve ekliyor:

Bununla birlikte, altın rallisini kaçıran piyasa katılımcılarının ons başına 2.000 dolar altındaki düşüşlerde muhtemelen devreye girip altın alacağını düşünüyoruz.

CME’nin FedWatch Aracı’na göre yatırımcılar Fed’in gelecek yıl mart ayına kadar faiz indirimine gideceğine dair bahislerini dünkü 70% seviyesinden bugün 60%’a düşürdü.

Şimdi gözler cuma günü açıklanacak olan ve yakından takip edilen ABD tarım dışı istihdam verilerine çevrildi. Aylık işe alımları ve işten çıkarmaları gösteren aylık JOLTS raporu bugün, özel sektör ADP anketi ise yarın açıklanacak.

Marex metal analisti Edward Meir bir notunda, “Altın kısa vadede oldukça aşırı genişlemiş durumda ve bu nedenle gördüğümüz mevcut satış şaşırtıcı değil. Ancak, dolar ve faizlerin düşüşünü sürdürmesi halinde yeniden toparlanabileceğini düşünüyoruz.” yorumunu yapıyor.

Altın Yükselen Dolar Karşısında Hız Kaybetti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC