Borsa Yorumları

Altın, Yüksek Dolar Karşısında Geriledi

Aralık 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Yüksek Dolar Karşısında Geriledi

Altın fiyatları, faiz oranı patikasına ilişkin daha fazla netlik sunabilecek birkaç önemli merkez bankası toplantısı ve enflasyon verileri öncesi yükselen doların baskısıyla geirledi. 

Spot altın TSİ 16.00’da 1.1995 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,17% düşüşle 2.011 dolara geriledi.

Bu görünüme paralel, gram altının satış fiyatı da bugün 1,06% düşüşle 1.932 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı ise 1.927 lira oldu. 

Altın, Yüksek Dolar Karşısında Geriledi

Exinity analisti Han Tan, “Özellikle bu haftaki ABD enflasyon verisi piyasa beklentilerinin altında gelirse ve Fed, ABD’nin faiz indirimine ilişkin piyasa beklentilerini geri çekmezse, külçe kolayca 2.000 dolar seviyesinin üzerine çıkabilir.” yorumunu yaptı. 

ABD’de tarım dışı istihdam geçen ay 199 bin artarak ekonomistlerin 180 binlik beklentilerini aşmıştı. Bu veri, Fed’in mart ayı gibi kısa bir süre içinde faiz oranlarını düşürebileceği yönündeki umutları yeniden canlandırdı.

Şimdiyse gündemde, Fed’in çarşamba günü açıklayacağı faiz kararı ve Başkan Jerome Powell’ın yorumları öncesinde daha fazla faiz indirimi ipucu sunabilecek enflasyon verisi var.

Fed’in bu hafta faiz oranlarını değiştirmeyerek 5,25%-5,50% seviyesinde sabit bırakması bekleniyor. Avrupa Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası, Norges Bank ve İsviçre Ulusal Bankası da perşembe günü politika toplantıları düzenleyecek.

CME FedWatch aracına göre yatırımcılar mart ayında faiz indirimi ihtimalini 44% olarak fiyatlıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti