Altın Yorumları

Altın, Yeni Rekora mı Koşuyor?

May 12, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Yeni Rekora mı Koşuyor?

ABD’de makroekonomik verilerdeki karmaşık seyir ve analistlerin resesyon uyarılarıyla yatırımcılar güvenli liman varlıklara yöneliyor. Peki, bu altın için iyi haber mi?

Yılbaşından bu yana 10% yükselen ons altın fiyatı, 2.040 dolar ile son üç yılın en yüksek düzeyine ulaşma yolunda. Altının bir önceki rekoru, pandemi yılı 2020’de kısıtlamalar ve artan jeopolitik belirsizlikle ağustos 2020’de gördüğü 2.075 dolardı. 

🚀 UBS analisti Mark Haefele’ye göre ons altın yakında rekor tazeleyebilir. Haefele, ons altının mart 2024’te 2,200 dolara yükselebileceğini düşünüyor. Bu da altında 8%’lik bir artış potansiyeli demek. 

Dolardaki zayıf seyir, bankacılık sektöründe süregelen karmaşa, borç tavanı gündemi ve resesyon beklentilerinin artması, Haefele’ye göre altın fiyatını destekleyecek önemli faktörler arasında. 

UBS analisti Cleve Rueckert, “Altın genellikle arz ve talepten ziyade makro değişkenlerden (ABD faiz oranları ve güçlü dolar etkisi) etkileniyor.” yorumunu yapıyor. 

🥇 Altın madenciliği hisseleri için iyi haber: Altındaki ralli, altın madenciliği şirketlerine de yaramış gibi görünüyor. Yılbaşından bu yana;

  • Gold Fields (GFI) hisseleri 50%,
  • Kinross Gold (KGC) hisseleri 27%,
  • Franco-Nevada (FNV) hisseleri 14%,
  • Royal Gold (RGLD) hisseleri 19% ve
  • Barrick Gold (GOLD) 10% yükseldi ve S&P 500’ün 8’lik artışını geride bıraktı. 

Analist Edward Moya’ya göre ABD ve sınır ötesindeki “risk bolluğu” altın talebini artıracak ve tam bir “kazan-kazan senaryosu” yaratacak.  

Altın, Yeni Rekora mı Koşuyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Forbes