Borsa Yorumları

Altın, Yaklaşık Son 1 Yılın En İyi Ayını Yaşamaya Hazırlanıyor

October 31, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Yaklaşık Son 1 Yılın En İyi Ayını Yaşamaya Hazırlanıyor

Altın fiyatları, bu hafta küresel ekonomi ve para politikalarına ilişkin ipuçları sunabilecek merkez bankaları toplantıları öncesinde ılımlı seyrediyor. Ancak İsrail-Hamas savaşının güvenli liman talebini artırmasıyla altın son 11 ayın en iyi aylık performansına yaklaştı.

Spot altın TSİ 12.30’da 1.996 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları 0,04% artışla 2.006 dolardan işlem gördü. 

Altın, Yaklaşık Son 1 Yılın En İyi Ayını Yaşamaya Hazırlanıyor

Hamas ve İsrail çatışmasının başlamasından bir gün önce, yani 6 Ekim’de 1.809,50 dolara yükselen spot altın, bu ay Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak 8%’lik bir artış kaydetti.

Capital. com finans piyasası analisti Kyle Rodda, “İsrail saldırılarında biraz daha ölçülü bir yaklaşım benimsenmesi, Orta Doğu’da genişleyen bir krize dair korkuları biraz azaltmış gibi görünüyor. Ancak, 2.000 doların altına gerileme sadece marjinal düzeyde ve fiyat hâlâ çatışmanın tırmanmasına dair artan riskleri yansıtıyor.” yorumunu yapıyor. 

Yatırımcıların bu haftaki asıl odak noktası FED’in yarınki para politikası kararı ve ardından cuma günü açıklanacak olan ABD istihdam verisi olacak.

TD Securities bir notunda “Çatışmanın önemli petrol üreticisi (ülkelere) yayılmaması koşuluyla, FED’in daha uzun süre daha yüksek söylemi, önümüzdeki birkaç hafta içinde altınla ilişkili risk priminin bir miktar gevşemesine yol açabilir.” diyor.

Altın, Yaklaşık Son 1 Yılın En İyi Ayını Yaşamaya Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC