Altın Yorumları

Altın Son 8 Ayın En Büyük Haftalık Düşüşü Yolunda

May 24, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın Son 8 Ayın En Büyük Haftalık Düşüşü Yolunda

Altın fiyatları, son iki haftanın en düşük seviyesine inerek yaklaşık sekiz ayın en büyük haftalık kaybını yaşama yolunda. Bu düşüş, Fed tutanaklarındaki şahin tonun ardından faiz indirimi beklentilerinin azalmasıyla geldi. 

Spot altın, haftanın ilk işlem gününde 2.449 dolarla rekor tazeledikten sonra bugün 9 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyesine indi ve TSİ 13.45’te 2.341 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları da 0,21% artışla 2.342 dolar oldu.

Öte yandan gram altın artışını sürdürerek 2.427 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.429 lira oldu.

Altın Son 8 Ayın En Büyük Haftalık Düşüşü Yolunda

Tastylive’dan Ilya Spivak, “Mayıs ayındaki Fed politika toplantısının tutanaklarındaki şahin ton, politika yapıcıların faizleri pek de hızlı indiremeyeceklerine işaret ediyor. Bu durum, Hazine tahvili getirilerini ve doları yukarı çekti ve metaller de bundan olumsuz etkilendi.yorumunu yaptı. 

Külçe altın, enflasyondan korunma aracı olarak biliniyor ancak yüksek faizler getirisi olmayan altın tutmanın fırsat maliyetini artırıyor.

Şimdilik politika tepkisi, merkez bankasının gösterge politika faizini mevcut seviyesinde “korumayı” içerecek olsa da çarşamba günü yayınlanan tutanaklar, olası başka artışlara ilişkin tartışmaları da yansıttı.

Yatırımcıların tahminleri de Fed’in 2024 yılında faizleri birden fazla kez düşüreceğine dair şüphelerin arttığına işaret etti. 

Altın Son 8 Ayın En Büyük Haftalık Düşüşü Yolunda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC