Borsa Yorumları

Altın Son 7 Ayın En İyi Haftasını Yaşıyor

October 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın Son 7 Ayın En İyi Haftasını Yaşıyor

ABD tahvil getirilerinin düşmesiyle mart ortasından bu yana en iyi haftasını geçirmeye hazırlanan altın, piyasalar FED’in faiz artırım döngüsünün sona ermesini fiyatladıkça cazibesini artırıyor. 

Spot altın TSİ 15.30’da 1.905 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları 1,53% artışla 1.911 dolardan işlem gördü.

Altın Son 7 Ayın En İyi Haftasını Yaşıyor

ActivTrades kıdemli analisti Ricardo Evangelista, dünkü güçlü enflasyon verilerine rağmen, piyasaların FED’in faiz artışı döngüsünün zirveye ulaştığı bir senaryoyu giderek daha fazla fiyatladığını düşünüyor:

Düşük getiriler, yumuşak dolar ve İsrail’deki çatışmaya ilişkin belirsizlik altın için olumlu gelişmeler. Bence gezegenler altının yeniden yükselişi için hizalanmaya başladı.

Enflasyon verilerinin açıklanmasından önce altın, ABD Hazine tahvili getirilerindeki son yükselişin daha fazla faiz artışını daha az gerekli hale getirebileceğini belirten üst düzey politika yapıcılarının güvercin politika duruşuyla, dün iki haftanın en yüksek seviyelerine ulaştı.

Bu durum, İsrail ve Hamas arasındaki şiddet olaylarının yarattığı güvenli liman talebiyle birleşince, altın bu hafta mart ortasından bu yana en yüksek olan 3%’e yakın bir artışa doğru yol aldı.

Altın Son 7 Ayın En İyi Haftasını Yaşıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC