Altın Yorumları

Altın Son 7 Ayın En Düşük Seviyesine Yakın Seyrediyor

September 29, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın Son 7 Ayın En Düşük Seviyesine Yakın Seyrediyor

Altın fiyatları hafif toparlansa da günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi öncesinde, uzun vadeli faiz oranlarının artacağı beklentisiyle şubat ayından bu yana en büyük aylık düşüşünü yaşamaya hazırlanıyor. 

Spot altın TSİ 14.20’de 1.8768 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları da 0,43% artışla 1.886 dolarda tutunuyor. Altın fiyatı en son, mart ayında 1.820 doların altına inmeden önce, şubatta bu seviyeleri görmüştü. 

Altın Son 7 Ayın En Düşük Seviyesine Yakın Seyrediyor

Külçe altın bu ay yaklaşık 4%’lük bir düşüşe ve üst üste ikinci çeyrek düşüşüne hazırlanırken, hem dolar hem de 10 yıllık Hazine tahvili getirileri son dört yılın en iyi çeyrek dönem performanslarını gördü. 

ABC Refinery kurumsal piyasalar küresel başkanı Nicholas Frappell, altın piyasasının FED’in faiz oranlarında daha uzun süre daha yüksek görünüme ilişkin mesajını benimsediğini söyledi.

City Index’in kıdemli analistlerinden Matt Simpson da altının 1.900 doların üzerine çıkması için dolar ve tahvil getirilerinin zayıflaması gerektiğini, bunun da “özellikle zayıf enflasyon rakamları ve şahin FED söylemlerinin azalmasıyla olabileceğini” söyledi. Ancak Simpson’a göre “şu anda bu pek olası görünmüyor.

Altın Son 7 Ayın En Düşük Seviyesine Yakın Seyrediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC